Як людина впливає на довкілля
- 18-11-2022, 20:56
- 452
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Могорита, Савко 2022
§ 17. Як людина впливає на довкілля
На уроці ви дізнаєтеся:
- Як людина впливає на довкілля?
- Чи можна вважати сталий розвиток задоволенням потреб громади?
- Що таке екологічний слід?
- У чому важливість енерго- та ресурсозбереження?
- Чому потрібно охороняти навколишнє середовище?
• Розгляньте подані ілюстрації (1-2). Як ви вважаєте, якій темі вони присвячені?
1. Як людська діяльність впливає на довкілля?
Людство — частина живої природи. Природа забезпечує людині засоби для існування. Господарська діяльність людини впливає не тільки на природу, а й на саме життя людини. З історії відомо, що людина, на жаль, не завжди розумно використовувала й використовує природні скарби планети. Швидке та неконтрольоване зростання населення земної кулі, величезна кількість відходів людської діяльності, що забруднюють повітря, воду й ґрунт, виснаження природних ресурсів призвели до екологічної кризи глобального масштабу. Її основними проявами є зникнення певних видів рослин і тварин, а також кліматичні зміни.
Поведінка людей може бути для природи як конструктивною, так і руйнівною.
• Прочитайте текст. Що таке поведінка? У чому вона виявляється? Як впливає руйнівна поведінка людини на навколишнє середовище? Наведіть приклади з тексту
Коли в Мозамбіку (Африка) спалахнула тривала громадянська війна, її жертвами стали не тільки люди, а й слони. За роки війни кількість слонів у Національному парку «Горонгоса» скоротилася на 90 %. Водночас сталася ще одна несподівана подія: біологи помітили, що деякі слони народжуються без бивнів. Учені проаналізували, що зі збільшенням випадків браконьєрства в Африці зростала кількість слонів без бивнів. Можна зробити висновок, що заради виживання у тварин почала змінюватися ДНК.
У природі все взаємопов’язано. На перший погляд може здатися, що відсутність бивнів не так уже й критично, однак вони відіграють важливу роль у житті не тільки слонів, а й усієї екосистеми савани. За допомогою бивнів слони обдирають кору з дерев, видобувають з ґрунту корисні для організму мінерали, риють землю, аби дістатися до підземних джерел. Якщо їх немає, змінюється поведінка слонів, зокрема не потрібно звалювати дерева, бо немає чим обдирати з них кору.
Мешканці африканської савани давно пристосувалися до звичок слонів і певною мірою залежать від них. Наприклад, коли слони валять дерева, на розчищених ділянках виростає висока трава або чагарники, у яких мешкають різні тварини. Якщо ж слони народжуються без бивнів, це означає зменшення життєвого простору для інших видів тварин.
Самиця слона без бивнів
Усе це — яскравий приклад того, як людська діяльність позначається на існуванні екосистем. Людина — найпотужніший еволюційний чинник в історії.
2. Що таке сталий розвиток?
На сучасному етапі розвитку людство усвідомило, до яких згубних наслідків призводить хижацьке ставлення до природи. З метою збереження довкілля для прийдешніх поколінь проголошено концепцію сталого розвитку, яка передбачає раціональне використання та дбайливе ставлення до природних ресурсів, перехід до гармонійного співіснування людини з довкіллям на тлі економічного зростання.
Концепція сталого, а точніше збалансованого розвитку стала відповіддю на виклики часу. Вона прийшла на зміну панівній моделі сучасного розвитку, що сприймає природу тільки як джерело сировини для виробництва різних товарів.
Цю концепцію було прийнято в 1992 р. на Всесвітній конференції ООН з навколишнього середовища та розвитку в м. Ріо-де-Жанейро (Бразилія).
Робота в групі
Розгляньте інфографіку «Глобальні цілі сталого розвитку». Які з них можна зарахувати до екологічних? А які позначають обмеженість ресурсів?
Рівень сталості країни, території чи окремої людини можна оцінити за допомогою «екологічного сліду».
Екологічний слід — показник, за яким визначають обсяг ресурсів, які споживає людина чи країна. Це щось на кшталт мірила потреб. Кожна людина щось їсть, щось одягає, користується гаджетами, подорожує, викидає сміття. Екологічний слід залежить від способу життя людини, місця її проживання, від того, куди та як вона подорожує, скількох дітей має, яку їжу споживає.
Показник екологічного сліду — це площа поверхні суходолу та води, необхідна для постачання людині чи групі людей природних ресурсів, а також для поглинання відходів, пов’язаних із цим споживанням.
Нині екологічний слід людини на планеті становить 18,2 млрд га (2,7 га на душу населення). Найбільші значення екологічного сліду припадають на розвинуті країни світу.
Робота в парі
За допомогою QR-коду (рекомендовано для використання в школі) обчисліть власний екологічний слід. Які показники потрібно використати для цього? Порівняйте ваші результати.
Для обчислення екологічного сліду створено спеціальний інтернет-ресурс — екокалькулятор. Необхідно обрати твердження, яке відповідає вашому способу життя, а програма автоматично додасть/відніме необхідну кількість балів. У результаті ви отримаєте величину екологічного сліду.
3. Для чого потрібно берегти ресурси?
Проблема розумного використання енергії — одна з найгостріших проблем людства. Споживання енергії пов’язане з усіма видами господарської діяльності людини: з опаленням будинків, приготуванням їжі, рухом транспортних засобів, промисловим і сільськогосподарським виробництвом.
Електроенергія є продуктом виробництва із залученням дуже важливих вичерпних, або невідновлюваних, ресурсів — води, нафти, вугілля, природного газу, ядерного палива.
Альтернативні джерела відновлюваної електроенергії
Використання невідновлюваних джерел енергії призводить до глобального потепління, танення льодовиків і підвищення рівня Світового океану протягом наступних століть.
Економія електроенергії на виробництві й у побуті стає запорукою збереження планетарних запасів природних ресурсів. Кожний/кожна з вас може зменшити забруднення навколишнього середовища завдяки більш розумному витрачанню енергії. Це називають енергозбереженням. Економити енергію має людство загалом і кожна людина зокрема.
Заклики економити енергоресурси в нашій країні лунають із різних інформаційних джерел — радіо- й телепередач, роликів соціальної реклами тощо. Однак більшість населення поки що не усвідомлює важливості ідеї енергозбереження. Її сприймають як чергову виховну пропаганду держави.
Економіка, що робить ставку на використання альтернативних відновлюваних джерел електроенергії — вітрової, сонячної, хвильової та активно здійснює науковий пошук нових джерел, матиме у XXI ст. суттєві переваги в економічному розвитку.
• Ознайомтеся з переліком порад щодо збереження електроенергії. Яких із них ви можете дотримуватися без особливих незручностей для себе? Чи складно, на вашу думку, економити електроенергію? Які з пунктів ви поки що не можете виконувати? Поясніть чому
Поради щодо збереження електроенергії
• Не вмикайте електричне освітлення вдень. • Вимикайте світло, коли виходите з кімнати. • Використовуйте енергозбережувальні лампи. • Вимикайте комп’ютер, не залишайте його в режимі очікування. • Не залишайте ввімкненими електроприлади, коли ви ними не користуєтеся. • У холодну пору року добре утеплюйте вікна. • Відкривайте холодильник тільки в разі потреби. • Не використовуйте кухонну плиту для обігріву приміщення. • Приймайте замість ванни душ.
Кожна людина може заощаджувати електроенергію. Якщо ми не скоротимо її використання, то в найближчому майбутньому можемо назавжди втратити такі невідновлювані природні ресурси, як нафта, газ, вугілля.
4. Чому так важливо переробляти відходи?
Робота в групі
Прочитайте уривок з оповідання. Яку проблему порушує авторка? Чи актуальна ця проблема для вашого міста/села?
У кожного є дім. Пташки живуть у гніздах, звірі — у норах, риби — у річці чи морі, бджоли — у вулику, мурахи — у мурашнику. А равлик навіть носить свою хатку із собою!
Книжки «мешкають» у книгарнях, у бібліотеках, на книжкових полицях осель. Зорі — на небі. Люди — у будинках.
А сміття живе в смітниках і сміттярках. Це його оселя, і воно її дуже любить. Йому там затишно та зручно. Однак іноді люди необачно кидають сміття, де заманеться. Тоді воно стає вуличним сміттям. Сміттям-безхатьком. День і ніч воно зажурено вештається містом або вздовж сільських доріг. І навіть — страшно подумати! — лісом.
Блукає, скиглить-шелестить, кидається під ноги перехожим: «Допоможіть мені дістатися до рідного смітника!»
Але люди його чомусь не чують... Байдуже оминають, інколи ще й невдоволено нарікають: «Скільки бруду розвелося! Яке в нас засмічене місто!»
А нещасне сміття тиняється парками та дитячими майданчиками, солодко мріючи про затишну сміттярку... (За З. Живкою).
За останні десятиліття суттєво змінився склад побутового сміття. Якщо раніше це були переважно органічні рештки, то сьогодні — пластик, скло, метал, дерево й папір, батарейки, лампочки тощо. А ще його кількість невпинно зростає. Одна людина за рік викидає до 400 кг сміття. Для захоронения такої кількості сміття потрібні додаткові земельні ділянки під полігони та сміттєзвалища, чітка система організації його збирання та своєчасної утилізації, створення умов роздільного збирання сміття.
Завдяки роздільному збиранню сміття стає можливим його часткове перероблення і, як наслідок, зменшення негативного впливу відходів на довкілля та здоров’я населення.
Робота в парі
Що на вашу думку, означає вислів: «Важливість сортування сміття — запорука екологічної безпеки»? Чи сортують сміття у вашій родині? Якщо ні, то переконайте дорослих у доцільності сортування сміття.
5. Як охороняють природу?
Охорона природи необхідна для економічного розвитку й добробуту людини. Це наша спільна відповідальність. В Україні ухвалено концепцію охорони природи, яка включає систему природно-заповідних територій, спеціальні закони у сфері полювання, використання та охорони тваринного та рослинного світу, створено Червону книгу.
Природно-заповідний фонд України — це ділянки суходолу та водного простору, природні комплекси й об’єкти, які мають особливу цінність і виділені з метою збереження природного розмаїття ландшафтів, генофонду тваринного й рослинного світу, підтримання екологічного балансу. Природоохоронні території займають 6,7 % площі країни.
• Розгляньте ілюстрації (1-4). Назвіть види природно-заповідних фондів. Визначте їхні спільні та відмінні ознаки.
Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф. Е. Фальц-Фейна
Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Стохід»
Національний природний парк «Синевир»
Національний природний парк «Верхнє Побужжя»
Система природно-заповідних територій забезпечує належний рівень збереження унікальних, традиційних і важливих видів рослин і тварин чи територій. Виняткову роль у вирішенні екологічних проблем відіграє саме людина та її вплив на навколишнє середовище, що має глобальні наслідки.
Робота в групі
• Продовжте речення. Поясніть, яку шкоду мають для екології дії людини. Спрогнозуйте наслідки.
- Якщо ми залишаємо після себе сміття на пляжі або в лісі, то ... .
- Якщо ми неконтрольовано освітлюємо приміщення та користуємося електроприладами, то ... .
- Якщо ми викидаємо сміття в один сміттєвий бак, то ... .
- Якщо ми неконтрольовано користуємося водопровідною водою, то ... .
- Якщо ми спалюємо сміття (тверді побутові відходи), листя тощо, то ... .
- Якщо ми купуємо продукцію без екологічного маркування, то ... .
ВИСНОВКИ
На сучасному етапі розвитку людської спільноти дуже загострились екологічні проблеми, унаслідок чого порушилася гармонія природних процесів на Землі. Зростає споживання електричної енергії, що активізувало пошуки шляхів заощадження електроенергії та екологічно чистіших способів її отримання. Економічна діяльність людини зажди спрямована на подолання обмеженості природних ресурсів. Концепція сталого розвитку передбачає ощадливе використання всіх природних ресурсів, а надто невідновлюваних.
Запитання та завдання
1. Назвіть основні принципи сталого розвитку.
2. Продовжте речення: «Розумне споживання для мене — це...»
3. Наведіть приклади відновлюваних і невідновлюваних ресурсів.
4. Заповніть у зошиті таблицю (по 2-3 приклади). Яку частину таблиці було легше заповнити? Поясніть чому.
Домашнє завдання
5. Сформулюйте мету сталого розвитку. Створіть до неї інфографіку.
6. Дослідіть, чи є у вашій області об’єкти природно-заповідного фонду України. Охарактеризуйте їхню цінність для вашої громади, регіону та держави.
7. Творче завдання. За бажанням намалюйте листівку з агітацією важливості сортування відходів. Організуйте відповідну виставку в школі.
Коментарі (0)