Виникнення та становлення Київської Русі
- 28-10-2022, 19:28
- 305
7 Клас , Історія України 7 клас Гісем
§ 3. Виникнення та становлення Київської Русі
1. Перші державні утворення
У VIII—IX ст. у східних слов’ян набирають сил державотворчі процеси. Внаслідок об’єднання окремих союзів племен виникають нові утворення — племінні княжіння. Кожне з них мало власну територію. Сучасна наука вважає, що ці об’єднання мали елементи державності.
Визначте за картою розташування Куявії та Славії. Під впливом яких народів вони перебували?
На таких норманських кораблях-дракарах, що їх на Русі називали лодіями, дружини руських князів здійснювали свої морські походи.
За свідченням арабських авторів, на східнослов’янських землях існували три об’єднання: Куявія (землі полян із Києвом), Славія (землі ільменських словенів) і Артанія (історики не можуть визначити, де вона була розташована).
Уважається, що племінне княжіння полян у Середньому Подніпров’ї, відоме арабам як Куявія, стало осередком, довкола якого розбудовувалася східнослов’янська державність.
2. Київське князівство Аскольда
На основі полянського племінного княжіння в Середньому Подніпров’ї близько середини IX ст. сформувалося Київське князівство. За своєю територією воно було досить невеликим й охоплювало, головним чином, полянські землі навколо Києва. У літописі це князівство називають «Руською землею», а його правителями — князів Аскольда та Діра, яких вважають представниками династії Києвичів, що походила від легендарного Кия. Арабські автори стверджували, що Дір княжив перед Аскольдом, був «першим зі слов’янських царів». Проте в літопису Аскольда і Діра завжди згадують разом. Князі звільнили полян від сплати данини хозарам і прагнули поширити свою владу на інші слов’янські племена: сіверян, деревлян, уличів, полочан, кривичів.
Розгляньте малюнок і складіть розповідь про похід князя Аскольда на Константинополь.
Убивство Аскольда та утвердження Олега в Києві. (мініатюра із літопису)
Князь (каган) Аскольд (? — 882) уславився своїми воєнними походами проти Візантії у 860, 866 та 874 рр. Справжнім жахом для візантійців став світанок 18 червня 860 р., коли вони побачили 200 лодій руського флоту князя Аскольда під мурами Константинополя. Русичі взяли місто в облогу, візантійський імператор був змушений погодитися на укладання з ними угоди і сплату данини. Так уперше Київське князівство сповістило середньовічний світ про своє існування, розпочавши боротьбу з Візантією за першість на Чорному морі та перетворення його на «Руське море».
Аскольдова могила (Київ, сучасний вигляд)
Візантійський імператор Константин VII Багрянородний про збирання данини на Русі
«Коли настає листопад, одразу ж їхні князі виходять з усіма росами з Києва і вирушать у полюддя, що йменується кружлянням, а саме — у Славінії (союзи племен) деревлян, кривичів, сіверян та інших слов’ян, що є данниками росів. Годуючись там протягом усієї зими, вони, починаючи з квітня, коли розтане крига на річці Дніпро, знову повертаються до Києва. Зібравши данину, варяги пливли до Константинополя продавати зібране.
На підставі документа і схеми поясніть, чому збирання данини називали «кружлянням».
Із князем Аскольдом пов’язана перша спроба хрещення Русі. За повідомленнями візантійських авторів, ймовірно 862 р. він хрестився сам і спробував охрестити своїх підданих. Існує думка, що це викликало невдоволення язичницької знаті, і вона почала готувати змову, щоб усунути Аскольда від влади.
Які здобутки правління князя Аскольда?
3. Утворення Київської Русі. Утвердження династії Рюриковичів
У той час, коли в Середньому Подніпров’ї розвивалось і міцніло Київське князівство, у Славії, за свідченням Нестора-літописця, у 862 р. ільменські словени і кривичі запросили варязького вождя Рюрика з дружиною княжити і володіти ними.
Після смерті Рюрика у 879 р. залишився його малолітній син Ігор, яким опікувався, тобто став регентом, воєвода Олег. У 882 р., зібравши велике військо, Олег вирушив у похід на Київ. Існує думка, що його запросила туди місцева знать, невдоволена розпочатою князем Аскольдом християнізацією. Прибувши до Києва, повідомляє літописець, Олег заховав більшість своїх воїнів, а решті наказав удавати купців, які пливуть до Константинополя. Приставши до берега, вони запропонували показати свої товари князеві. Коли до них вийшов Аскольд, варяги вбили його. Після цього Олег, імовірно, за допомоги невдоволеної Аскольдом знаті, захопив владу в Києві.
Коли утворилась Київська Русь? Хто був її першим князем?
Унаслідок цих подій династія Києвичів припинила своє існування утвердилася нова династія Рюриковичів. Відбулося об’єднання східнослов’янських людей півночі й півдня, розпочалося перетворення Київського князівства на об’єднану державу — Київську Русь. Своїм стольним градом, «матір’ю містам руським» Олег оголосив Київ.
4. Правління Олега
Князь Олег (? — бл. 912), імовірно, правив у 882—912 рр. У літописах його називають як повновладним київським князем, так і лише воєводою Ігоря. Послідовно та наполегливо він підкорював східнослов’янські племінні союзи, розширюючи межі Київської Русі. За повідомленням літописця, у 885 р. він обклав даниною полян, деревлян, сіверян та радимичів, а з тиверцями та уличами продовжував воювати. При цьому сіверян і радимичів він звільнив перед цим від сплати данини хозарам.
Розгляньте малюнок і складіть розповідь про збирання князем данини з підвладних племен.
Князь Олег правив Київською Руссю одноосібно, зосередивши всю владу в своїх руках. Він спирався на допомогу варязької дружини, яка виконувала доручення князя, чинила суд на місцях і збирала данину. Варяги збирали данину в найпримітивнішій і насильницькій формі полюддя.
5. Походи князя Олега
Князь Олег проводив активну зовнішню політику.
Він здійснив успішні походи на Візантію в 907 та 911 рр. Необхідність здійснювати воєнні походи проти візантійців для нього, як і для інших руських князів, обумовлювалася тим, що Константинополь був для них головним центром збуту зібраної з підкорених племен данини.
Розповідаючи про похід Олега на Константинополь (або Царгород, як його називали русичі), Нестор-літописець стверджує, що в ньому брали участь 80 тис. воїнів на двох тисячах човнів. Діставшись околиць Константинополя, Олег наказав прикріпити до лодій колеса. Коли повіяв погожий вітер, човни суходолом рушили до мурів міста з того боку, де їх ніхто не чекав. Приголомшені такою воєнною хитрістю русичів, візантійці запропонували їм укласти мирну угоду, згідно з якою Візантія мала гарантувати руським купцям сприятливі умови для торгівлі, сплачувала викуп, обіцяла сплачувати щорічну данину Києву та іншим руським містам. На знак перемоги Олег прибив свій щит на воротах Константинополя.
Похід Олега на Константинополь у 907 р. (мініатюра з літопису)
Олег прибиває свій щит на воротах Константинополя
Прощання князя Олега з конем. (художник. В. Васнецов)
У 911 р. Олег знову послав своїх воїнів до мурів Царгорода, оскільки візантійці порушували укладену раніше угоду. За новою угодою сторони несли рівнозначну відповідальність за вчинені злочини (убивства, бійки, крадіжки), зобов’язувалися повертати полонених і втікачів та надавати допомогу торговельним суднам.
Також Олег здійснював походи на узбережжя Каспійського моря, грабуючи багаті каравани купців.
Обставини смерті Олега остаточно не з’ясовані. За однією з версій, яка вказується в літопису, він помер від укусу гадюки, за іншою — загинув у поході на Каспій, а ще за іншою — помер на батьківщині.
Які результати походів князя Олега на Константинополь?
ВИСНОВКИ
У VIII—IX ст. в результаті розгортання об’єднавчих процесів у східних слов’ян з’являються племінні князівства.
За правління Аскольда Київське князівство досягло розквіту і міжнародного визнання, перетворилося на осередок, навколо якого наприкінці IX ст. сформувалася єдина східнослов’янська державність.
Князь Олег об’єднав Північну Русь із Південною в єдину державу, здійснював збирання східнослов’янських земель навколо Києва.
ЗАКРІПИМО ЗНАННЯ
- 1. Як було утворено Київська Русь?
- 2. Як перші князі здійснювали свою владу? Що таке полюддя?
- 3. Про які легенди щодо правління князя Олега ви дізналися?
Коментарі (0)