Основні терміни та поняття 9 клас Гісем, Мартинюк
- 10-09-2022, 10:20
- 346
9 Клас , Історія України 9 клас Гісем, Мартинюк
Основні терміни та поняття
Абсолютизм — форма державного правління, за якої монарху належить необмежена верховна влада.
Автономія — самоврядування певної частини держави (населення), що здійснюється в межах, передбачених загальнодержавними законами.
Адміністративно-територіальний устрій — поділ території країни на окремі частини — адміністративно-територіальні одиниці (губернії, провінції, області, округи, повіти тощо), за якого створюються та діють органи державної влади й місцевого самоврядування.
Асиміляція — процес втрати раніше самостійним етносом (народом) або якоюсь його частиною своєї культури, мови, традицій тощо внаслідок поглинення іншим, зазвичай численнішим, етносом (народом).
Виробничі відносини — суспільні відносини, що виникають між людьми в процесі матеріального виробництва.
Дворянство — привілейована верства суспільства, землевласники.
Демографічний вибух — швидке зростання кількості населення за відносно невеликий проміжок часу.
Діаспора — сукупність вихідців із певної країни та їхніх нащадків, які проживають за кордоном.
Експорт — вивезення за межі країни товарів, цінних паперів, капіталу.
Емансипація — звільнення від залежності, гніту; скасування обмежень, упередженого ставлення тощо. Емансипація жінок насамперед передбачала надання їм рівних прав із чоловіками в суспільному, трудовому й сімейному житті.
Етнос — об’єднання людей, що мають спільне походження, культуру, мову, історію, традиції та звичаї; має власну самосвідомість і назву.
Імперія — велика держава, що складається з метрополії та підпорядкованих центральній владі держав і народів, які примусово інтегровані до єдиної системи політичного, економічного, соціального та культурного взаємозв’язків.
Імпорт — ввезення до країни товарів, цінних паперів, капіталів.
Індустріалізація — процес створення великого або просто машинного виробництва в усіх галузях народного господарства, насамперед у промисловості.
Індустріальне суспільство — суспільство, у якому завершено процес створення великої, технічно розвиненої промисловості (як основи й провідного сектору економіки) та відповідних соціальних і політичних структур.
Інтелігенція — робітники розумової праці, які мають спеціальні знання в різних галузях науки та культури (інженери, лікарі, вчителі, науковці тощо); формується з представників різних станів.
Капітал — гроші, які підприємці вкладають у розвиток свого виробництва з метою отримання прибутку.
Маніфест — урочисте письмове звернення вищої влади до населення; письмове звернення суспільних організацій, політичних партій до суспільства або його окремих верств і груп із викладом своїх поглядів, програм тощо.
Мануфактура — форма промислового виробництва, що характеризується поділом праці між найманими працівниками та використанням ручної праці; передувала виникненню фабрик і заводів.
Менталітет — притаманний кожному народу спільний спосіб відчувати, мислити, поводитися.
Модернізація — оновлення, удосконалення, надання будь-чому сучасного вигляду, перероблення відповідно до сучасних вимог.
Монархія — форма державного правління, за якої державна влада повністю або частково зосереджена в руках однієї особи — глави держави, найчастіше спадкоємного правителя, монарха.
Наймані працівники — суспільна верства, яка, не маючи інших засобів до існування, крім власної праці, працює на власника, що володіє основними засобами виробництва.
Національне відродження — процеси, пов’язані з пробудженням національної свідомості бездержавних народів Європи; за своїм змістом і формою було фактично націотворенням; набуло поширення в XIX ст.
Національно-визвольний рух — боротьба народів за національну незалежність, економічну самостійність, духовне визволення та соціальний прогрес.
Нація — група людей, які мають спільні звичаї, почуття соціальної однорідності тощо. Характерніші ознаки: єдина спільна мова або близькі діалекти, спільна релігія, традиції та історія, більш-менш компактне територіальне розташування.
Опозиція — протистояння одних поглядів іншим.
Партія — політична організація, що виражає та захищає інтереси тієї або іншої суспільної верстви, групи й керує її політичною діяльністю.
Промислова революція (переворот) — процес у розвитку продуктивних сил суспільства, під час якого відбувається перехід від мануфактурного до машинного виробництва.
Реалізм — одна з основних властивостей мистецтва та літератури, яка полягає у прагненні правдивого об’єктивного відображення й відтворення дійсності у формах, що їй відповідають; у вужчому розумінні — течія в мистецтві, що протистояла модернізму та авангардизму.
Революція (соціальна) — докорінні зміни в розвитку яких-небудь явищ природи, суспільства, способі виробництва, науці.
Ринок — економічна категорія, яка відображає відносини, що складаються між товаровиробниками та покупцями з приводу купівлі-продажу, органічний зв’язок між виробництвом і споживанням.
Самодержавство — монархічна форма правління в Московській державі та Російській імперії в XVI — на початку XX ст., побудована на відносинах підданства та необмеженої одноосібної влади.
Суспільно-політичний рух — своєрідна форма виявлення політичної активності людських мас; спільна діяльність, об’єднання людей, що відрізняються своїми ідейними засадами, цілями та способами їх досягнення, кількістю, роллю в політичному житті, мірою відповідності потребам суспільного прогресу тощо.
Товарне виробництво — форма виробництва, за якої продукти виробляються для продажу.
Традиція — звичаї, порядки, правила поведінки, що склалися історично та передаються з покоління в покоління.
Фабрика — промислове підприємство, що ґрунтується на використанні системи машин; форма великого машинного виробництва.
Федерація — форма державного устрою; союз держав, що складається з державних утворень, які мають обмежений суверенітет.
Цензура — система державного нагляду за пресою та іншими засобами масової інформації.
Цивілізація — спільність людей, яка впродовж часу (зародження, розвиток, загибель або перетворення) має окрему територію, стійкі особливі риси в соціально-політичній організації, економіці та культурі, спільні духовні цінності та ідеали, ментальність.
Шовінізм — крайня форма націоналізму, пропагування національної винятковості, протиставлення інтересів однієї нації інтересам усіх інших націй.
Коментарі (0)