Войти
Закрыть

Національно-культурний рух на західноукраїнських землях на початку ХХ століття

9 Клас , Історія України 9 клас Реєнт, Малій

 

§ 32. НАЦІОНАЛЬНО-КУЛЬТУРНИЙ РУХ НА ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ НА ПОЧАТКУ XX СТОЛІТТЯ

1. Діяльність військово-спортивних організацій

Важливим чинником в об’єднанні українців на ґрунті боротьби за національні права стало створення на західноукраїнських землях гімнастично-спортивних організацій. Цьому сприяла значна виховна робота, яка проводилася товариствами.

У травні 1900 р. лідер РУРП К. Трильовський заснував у с. Завалля на Івано-Франківщині спортивно-громадську організацію «Січ». Її завданням було фізичне та моральне виховання молоді, відновлення серед неї «лицарського духу Запорозької Січі», що відображено в рангах січової старшини (кошовий, осавул, писар, скарбник, обозний). Ця ідея набула популярності. 1913 р. на Галичині діяло понад 900 первинних організацій, у яких нараховувалося близько 60 тис. осіб. «Січі» відіграли величезну роль у пробудженні національної свідомості галичан.

ПЕРСОНАЛІЇ

КИРИЛО ТРИЛЬОВСЬКИЙ (1864-1941)

Український громадсько-політичний діяч, адвокат, публіцист, видавець. Організатор січового та січово-стрілецького руху в Галичині. Народився на Львівщині в сім’ї греко-католицького священика. Навчався в Золочівській та Коломийській гімназіях, Чернівецькому та Львівському університетах. Депутат австрійського парламенту. Брав участь у культурно-просвітницькій роботі селян, відкривав бібліотеки, читальні «Просвіти». 1900 р. організував перший у Галичині осередок українського пожежно-гімнастичного товариства «Січ». У квітні 1908 р. очолив центральну управу «січей» - Головний січовий комітет. З 1912 р. - генеральний отаман січових об’єднань - Українського січового союзу.

Кирило Трильовський у січовому одязі

Функціонували засновані у Львові товариства «Сокіл» (лютий 1894 р.) та «Пласт» (восени 1911 р.).

«Соколи» приділяли увагу насамперед гімнастиці та протипожежній безпеці. Проте в сільській місцевості, де сокільський рух активно поширився, до цих видів діяльності додалися фехтування, туризм і велоспорт. Окрім фізичного виховання, «Соколи» значну увагу приділяли культурно-освітній роботі: створенню хорів, драматичних гуртків, духових оркестрів, бібліотек тощо.

Масові гімнастичні вправи товариства «Сокіл». Львів, 1903 р.

ІВАН БОБЕРСЬКИЙ (1873-1947)

Педагог, перший популяризатор української фізичної культури як засобу пробудження національної свідомості. Народився на Львівщині. Освіту здобув у Львівському, Віденському та Грацькому університетах. 1908-1914 рр. - голова спортивного товариства «Сокіл-Батько». Ревно вимагав вживати рідне слово в українській фізичній культурі. Завдяки йому в українській мові з’явилися слова: копаний м’яч — футбол, сітківка або відбиванка - волейбол, наколесництво - велоспорт, гаківка - хокей, лещетарство - лижний спорт, стусан - бокс, совги - лижі та ін.

Іван Боберський

Особливістю діяльності «Пласту» було те, що він орієнтувався на фізичний розвиток дітей дошкільного й шкільного віку в позаурочний час. Пластові організації діяли незалежно одна від одної, були різні за характером, напрямом роботи та віковим цензом.

На початку 1913 р. у Львові з активістів січового, сокільського та пластового руху було організовано перше військове товариство «Січові стрільці». Незабаром такі товариства виникли в інших містах краю. Їх значення полягало в тому, що саме стрілецтво перед війною чітко й рішуче пропагувало гасло самостійної України як актуальну й безпосередню мету національно-політичної боротьби українців. Іншим значним здобутком стрільців було те, що вони усвідомили ідею збройних змагань як необхідний засіб виборення державної незалежності. Основним їх досягненням стала практична справа - військове виховання та навчання молоді.

Як ви вважаєте, у чому історичне значення національно-культурної діяльності К. Трильовського?

2. Обрання А. Шептицького митрополитом УГКЦ

На західноукраїнських землях церковне життя мало свої особливості. Після приєднання в 1895 р. Холмської єпархії, що належала до греко-католицької церкви, до Російської православної церкви перейшло 330 храмів та 246 тис. вірян. Маніфест 1905 р. про віротерпимість різко змінив конфесійну ситуацію: 100 тис. холмщаків повернулося до своєї віри.

Провідне місце в національному відродженні на західноукраїнських землях належало Українській греко-католицькій церкві (УГКЦ). Центральною фігурою не лише релігійного, а й національного руху в краї став митрополит А. Шептицький. Він відстоював культурно-освітні та національні інтереси українців за різних політичних режимів. 1901 р. А. Шептицького призначили віце-маршалком галицького сейму, і він автоматично став депутатом сенату (вищої палати) віденського парламенту. Вище духовенство на чолі з митрополитом використовувало всі політичні важелі, щоб поліпшити соціально-економічне й культурно-освітнє становище українців.

АНДРЕЙ ШЕПТИЦЬКИЙ (1865-1944)

Релігійний, громадський діяч, митрополит Галицький і архієпископ Львівський. Нащадок старовинного шляхетського роду, граф. Здобув освіту в польському Ягеллонському університеті (юридичний факультет), мав звання доктора права, філософії та теології. Був засновником Наукового інституту - єдиної на той час науково-богословської установи для греко-католиків, фундатором лікарні, школи та гімназії «Рідна школа», Українського національного музею у Львові. А. Шептицький фінансував діяльність просвітницьких і спортивних товариств «Просвіта» та «Пласт», українські друкарні, заснував українське видавництво. Митрополит витратив на наукові та культурні заходи в Галичині мільйони доларів. Очоливши УГКЦ, що була цілком латинізована, він за короткий час зробив її українською. Громадська та релігійна діяльність А. Шептицького була широко відома й в українських губерніях Російської імперії.

Андрей Шептицький

Проаналізуйте церковно-релігійну діяльність А. Шептицького.

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ

1. Дайте визначення поняття «селянський страйк».

2. Порівняйте форми соціального протесту різних верств населення.

3. Як ви вважаєте, у чому історичне значення товариства «Січові стрільці»?

4. Чому А. Шептицького називають «справжнім українським патріотом»?

5. Дайте загальну оцінку подіям національного руху на західноукраїнських землях на початку XX ст.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Історія України 9 клас Реєнт, Малій", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація