Михайль Семенко (1892—1937)
- 2-12-2022, 11:15
- 261
11 Клас , Українська література 11 клас Борзенко, Лобусова (профільний рівень)
Михайль СЕМЕНКО (1892—1937)
Михайль Семенко (Михайло Васильович Семенко) народився 31 грудня 1892 року в селі Кибинцях Миргородського повіту на Полтавщині. Його батько працював волосним писарем, а мати була письменницею-самоуком, авторкою оповідань та повістей, надрукованих під псевдонімом Марія Проскурівна.
Михайль Семенко
Середню освіту хлопець здобув у Хорольському реальному училищі. У юнацькі роки Михайло Семенко захопився музикою, учився грати на скрипці. 1911 року приїхав до столиці імперії Петербургу, вступив на музичні «курси Поллак», але через матеріальну скруту незабаром залишив їх, знайшовши дешеву народну консерваторію. Наступного року став слухачем педагогічного факультету Психоневрологічного інституту.
У студентські роки почав віршувати. 1913 року в київському видавництві «Відродження» вийшла перша збірка М. Семенка — «Prelude». Вона була витримана в дусі раннього модернізму й містила твори романсового та елегійного характеру. Згодом захопився авангардним мистецтвом. 1914 року в Києві видав книжки «Дерзання» і «Кверофутуризм». У своїх поезіях звертався до урбаністичних тем і мотивів, прагнув передати складний ритм життя великого міста.
Із початком Першої світової війни поет-футурист був мобілізований до російського війська і близько трьох років перебував на Далекому Сході. Сучасний поет і дослідник творчості Михайля Семенка Сергій Жадан зазначає: «Владивостоцький період у житті та творчості Семенка позначений створенням цілого ряду напружених, психологічно-забарвлених поетичних циклів, що стали однією з вершин української інтимної лірики».
Кверофутуризм — проголошений учасниками групи «Кверо» (від лат. quaere — шукати) напрям оновлення мистецтва. На думку лідера групи М. Семенка, кверофутуризм орієнтується на «красу шукання», а «ціль і здійснення в мистецтві» бачить «у самім шуканні».
Восени 1917 року Михайль Семенко повернувся в Україну й одразу став одним із лідерів літературного життя. Невдовзі вийшли його збірки «П'єро задається», «П'єро кохає», «Дев'ять поем», «П'єро мертвопетлює». Більшість цих творів, позначених яскравими формальними експериментами, були написані ще під час перебування на Далекому Сході.
У різний час Михайль Семенко очолював літературно-мистецькі групи «Фламінго», «Аспанфут» (Асоціація панфутуристів), «Нова генерація», «Ударна група поетів-футуристів». Він також брав активну участь у виданні «Універсального журналу», журналів «Фламінго» та «Нова генерація».
1924 року поет видав збірку під назвою «Кобзар» — розглядав її як авангардистське протиставлення Шевченковій творчості. Він обстоював літературу майбутнього, що, на його думку, має зруйнувати застарілі мистецькі стереотипи.
Панфутуризм (від грец. nαv — увесь та лат. futurum — майбутнє) — рух українських футуристів 20-х років ХХ ст. Панфутуристи заперечували цінність традиційного національного мистецтва, наполягаючи натомість на універсальному характері «мистецтва майбутнього».
Від початку 1930-х років під тиском радянської цензури Михайль Семенко мусив зректися футуризму, хоча це й не вберегло його від переслідувань. За сфабрикованим обвинуваченням поета було заарештовано і 24 жовтня 1937 року розстріляно радянськими каральними органами.
У 2012 році українська громадськість відзначала «Рік Семенка» — 120-річчя від дня народження і 75-річчя від дня трагічної загибелі лідера вітчизняного футуризму.
«Каблепоема за океан» Михайля Семенка. (1922)
Коментар фахівця
У Києві на початку 1914 р. Семенко разом із художниками Василем Семенком (братом) та Павлом Ковжуном засновує перше футуристичне об'єднання. Усі учасники взяли собі екзотичні імена — Михайль, Базиль, Павль — і це переназивання згодом увійшло в моду серед українських футуристів (Георгій Шкурупій перетворився на Ґео, Михайло Йогансен став Майком, і навіть Микола Бажан інколи підписувався ім'ям Нік).
Любов Якимчук, письменниця, ініціаторка культурного проекту «Рік Семенка»
Опрацьовуємо прочитане
- 1. Які факти життєвого та творчого шляху Михайля Семенка вас зацікавили, вразили, здивували? Про які факти ви хотіли б дізнатися більше? У який спосіб ви могли б задовольнити свою цікавість?
- 2. У зручній для вас формі складіть опорний конспект для розповіді про життєвий та творчий шлях Михайля Семенка.
- 3. Оберіть рівень складності, виконайте завдання та презентуйте свою роботу однокласникам та однокласницям.
• Проаналізуйте назви збірок поета й доведіть або спростуйте тезу: «Михайль Семенко сприйняв гасло футуристів щодо заперечення традиційної культури».
• Проаналізуйте назви збірок Михайля Семенка й доведіть або спростуйте тезу: «Будь-яке новаторство ґрунтується на засвоєнні культурної спадщини».
Досліджуємо самостійно
- 4. Знайдіть у мережі Інтернет відеолекторій WiseCow і перегляньте лекцію про Михайля Семенка із циклу «Українська література в іменах». Якими наведеними лекторкою фактами ви хотіли б доповнити розповідь про письменника? Про що ви хотіли б дізнатися більше? У який спосіб ви могли б задовольнити свою цікавість?
Коментарі (0)