Володимир Свідзинський (1885—1941)
- 2-12-2022, 11:30
- 252
11 Клас , Українська література 11 клас Борзенко, Лобусова (профільний рівень)
Володимир СВІДЗИНСЬКИЙ (1885—1941)
Володимир Євтимович (Юхимович) Свідзинський народився 8 жовтня 1885 року в селі Маянів Вінницького повіту на Поділлі в сім'ї священика. Початкову освіту здобув у Тиврівському духовному училищі. Навчався в Кам'янець-Подільській духовній семінарії. 1908 року вступив на економічний відділ Київських вищих комерційних курсів.
Володимир Свідзинський
Завершивши навчання, В. Свідзинський повернувся на Поділля, працював на різних посадах. Під час Першої світової війни близько двох років провів у війську. З осені 1918 року жив у Кам'янці-Подільському, був літературним редактором, архіваріусом, займався науковою діяльністю.
1925 року В. Свідзинський переїхав до Харкова, де працював у журналі «Червоний шлях», співпрацював із різними газетами й видавництвами.
Володимир Свідзинський із дочкою Мирославою
Восени 1941 року за сфабрикованим обвинуваченням поет був заарештований і невдовзі трагічно загинув.
Літературна спадщина В. Свідзинського відносно невелика. 1912 року з віршем «Давно, давно тебе я жду...» він дебютував у київському журналі «Українська хата». Лише через десять років видав збірку «Ліричні поезії» (1922). За життя автора вийшли ще дві його книжки — «Вересень» (1927) і «Поезії» (1940). Книжка «Медобір» побачила світ 1975 року.
Поет уславився своїми перекладами — з іспанської, французької, швейцарської, грузинської, вірменської, білоруської, російської літератур. Перекладав і твори античних авторів: Гесіода, Езопа, Арістофана, Овідія. А ще йому належить перший повний поетичний переклад «Слова про похід Ігорів, Ігоря, сина Святослава, внука Олега» сучасною українською мовою.
Меморіальна дошка на будинку в Харкові, де в 1930-ті рр. працював поет
Сторінками спогадів
Володимир Юхимович був напрочуд вимогливий до себе та самокритичний, до того ж надміру скромний і навіть сором'язливий: просто не наважувався подати до друку вірш, аж поки не переконувався сам, що цей вірш доведено до максимальної виразності та поетичної довершеності. Та й взагалі був він з поетів, котрі не пишуть багато й не складають великих творів.
Юрій Смолич, письменник
Коментар фахівця
Його поезії — то міра авторського самодовіряння й самоприналежності, інтимні щоденникові записи інтелігента, що свідомо самоізолювався від світу. Така поезія Свідзинського — то тільки засіб шляхетної герметизації власного духу... Замкнутися, щоб зберегтися. Змаліти, щоб не помилитись у власній суті. Стати збоку, щоб не бути співучасником.
Василь Стус, поет і громадський діяч
Опрацьовуємо прочитане
- 1. Які факти життєвого та творчого шляху В. Свідзинського вас зацікавили? Про що ви хотіли б дізнатися більше? У який спосіб ви могли б задовольнити свою цікавість?
- 2. Які поетичні збірки вийшли за життя поета? Враховуючи думку Ю. Смолича про поета, поясніть, чому широкий загал читачів був мало обізнаний із творчістю В. Свідзинського.
- 3. Які риси особистості В. Свідзинського відзначає поет В. Стус? Що вас зацікавило в цій характеристиці?
- 4. Чого ви очікуєте від прочитання творів В. Свідзинського?
- 5. У зручній для вас формі складіть опорний конспект для розповіді про життєвий та творчий шлях В. Свідзинського.
Коментарі (0)