Богдан-Ігор Антонич. Знайомство здалеку і зблизька
- 29-11-2022, 23:16
- 299
11 Клас , Українська література 11 клас Фасоля (рівень стандарту)
БОГДАН-ІГОР АНТОНИМ
5 жовтня 1909 — 6 липня 1937
Я, сонцеві життя продавши
за сто червінців божевілля,
захоплений поганин завжди,
поет весняного похмілля.
Богдан-Ігор Антонич
Антонин був і значною мірою до сьогодні залишається вчителем, сучасником, співрозмовником, творчим суперником.
Юрій Андрухович, письменник
Богдан-Ігор Антонич — поет, прозаїк, перекладач, критик. Поетичний геній XX ст. Один із найкращих західноукраїнських поетів. Він глибоко закорінений у національні поетичні традиції. Б.-І. Антонич став співцем єднання людини і природи. Його вірші перекладені багатьма мовами світу. Заборонені до 1960-х років, вони справили значний вплив на сучасну українську поезію.
Знайомство здалеку і зблизька
Сторінки життєпису. Богдан-Ігор Антонич народився 5 жовтня 1909 р. на Лемківщині в селі Новиця Горлицького повіту в родині греко-католицького священника. Батьки були діяльні, творчі люди. Єдиний син ріс в атмосфері любові й добра.
Колискою Б.-І. Антонина, за словами самого поета, була Лемківщина. Лемки — найзахідніша гілка українського народу — жили по обидва боки Карпат до 1947 р. Після Другої світової війни північна частина Лемківщини відійшла до Польщі, а східна — до УРСР. Унаслідок операції «Вісла» всіх лемків вивезли із споконвічних земель. Б.-І. Антонина називають поетом Атлантиди — землі, якої немає.
Початкову освіту Б.-І. Антонич здобув удома, під наглядом приватної вчительки; навчався в гімназії в Сяноці (це була єдина гімназія, де вчили ще й українську мову). У 1928 р. він переїжджає до Львова і вступає до Львівського університету, де студіює славістику. У 1934 р. одержав диплом магістра філософії (магістерську працю присвятив проблемам польської мови). Навчання в університеті мало вирішальне значення для розвитку творчої особистості Б.-І. Антонина. Майбутній поет виявив себе ерудитом й інтелектуалом. Окрім успішного навчання, бере активну участь у літературному й громадському житті. Долучається до роботи гуртка студентів-україністів, де обговорювали доповіді на теми української мови та літератури, зарубіжної літератури, тут читає свої поетичні твори.
Перекладав, писав статті та рецензії, публікував сатиричні фейлетони й пародії, редагував молодіжний журнал «Дажбог», пробував свої сили у прозі й драматургії.
Після закінчення університету займався літературною творчістю.
Помер Б.-І. Антонич на двадцять восьмому році життя. Це сталося 6 липня 1937 р. Похований поет на Янівському цвинтарі у Львові.
Запитання і завдання
- 1. Скористайтеся інформацією, що «схована» в QR-коді. Що вас зацікавило в особі поета? Які риси його вдачі імпонують найбільше? Чому? Обговоріть це у класі.
- 2. Створіть психологічний портрет митця. Результатом роботи поділіться в класі.
Коментарі (0)