Історичне минуле в художніх творах. Літописи
- 17-01-2023, 00:22
- 491
5 Клас , Українська література 5 клас Авраменко 2022
Історичне минуле в художніх творах. Літописи
Зі сторінок численних художніх творів промовляє до нас велика і славна історія українського народу. Створені ще в давні часи, міфи, перекази й легенди, пісні і думи розповідають нам про минуле, трагедії та перемоги, красу й велич рідного краю. Історія України стала невичерпним джерелом для українських письменників і письменниць, які у своїх віршах, поемах, оповіданнях, повістях, романах відображають події минувшини.
А звідки ми взагалі знаємо про минуле? З історичних джерел, так званих історичних носіїв інформації. Це можуть бути, наприклад, знайдені під час розкопок посуд, коштовності, знаряддя праці. Особливо цінними є перші рукописні книги, які через тисячі років дійшли до наших днів і розповідають про важливі події в житті країни. Ці книги називають літописами, а їхніх авторів - літописцями.
Сторінка з літопису «Повість минулих літ»
Літописання зародилося в Київській Русі-Україні. Його вели при дворах князів, у церквах, монастирях. Літописи мають для нас важливе значення. По-перше, це історичні джерела, з яких ми черпаємо інформацію про події минулого. По-друге, це високохудожні твори, адже вони містять багато народних легенд, переказів, приказок, прислів’їв, а сучасні авторові/авторці події описані яскраво, емоційно, образно, з використанням художніх засобів.
У літописних сюжетах історичні мотиви часто переплітаються з казковими. Наприклад, ми довідуємося про подвиги народного богатиря, наділеного надзвичайними якостями, або ж про героя, який вирушає в далеку дорогу та долає різні перешкоди.
ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ
Літопис - твір, у якому розповідь ведеться за роками. Це розташовані в часовій послідовності записи про історичні події. Слово літопис утворено від слів літо, що означало рік, та писати. Літописи одночасно є як історичними джерелами, так і художніми творами.
Найвідоміший і найдавніший літопис нашого народу - «Повість минулих літ». Твір було написано в Києві на початку XII століття. Вважають, що над літописом працював чернець Києво-Печерського монастиря Нестор, якого нині ми називаємо Нестором Літописцем. Він був досить освіченою для свого часу людиною, знав багато мов.
Нестор Літописець (1890). Скульптор Марк Антокольський
Книга ця - велетенська історична епопея... Книга ця невичерпна, бо невичерпне життя, про яке вона розповідає.
Леонід Махновець
У «Повісті минулих літ» відображено сторінки нашої історії від найдавніших часів і до днів життя автора цього твору (легендарний «світовий потоп», походження слов’ян, заснування Києва, діяння князів, боротьбу русичів із ворогами). На жаль, ми маємо цей твір не в оригіналі. До нас дійшла лише його копія, списана з оригіналу.
Тож помандруймо в минуле стежками цієї яскравої пам’ятки українського народу, яку сучасною мовою переказав письменник Віктор Близнець.
Віртуальна екскурсія. Старовинний Київ та пам’ятки періоду Київської Русі-України. Збірка фото, розміщена на електронній платформі підручника за QR-кодом на початку підручника.
Коментарі (0)