Діамантові розсипи українських народних пісень
- 10-01-2023, 00:35
- 189
7 Клас , Українська література 7 клас Міщенко
Діамантові розсипи українських народних пісень
Разом із легендами, міфами і казками українські пісні є неперевершеними взірцями народної творчості. Маючи свої витоки з давнини, з початків діяльності людської, пісня супроводжує людину будь-якої пори року, під час праці й відпочинку, у народно-визвольних змаганнях, у випробуваннях, на зламі епох. Вона, весела й сумна, грайлива й запальна, - своєрідний місток між минулим і сучасним. А в нашій країні народні пісні - чи не найпопулярніший жанр фольклору, бо звучать вони в містах і селах, на півночі й півдні, на заході й сході.
С. Кириченко, Н. Клейн. Наша дума, наша пісня
Це - народна історія, жива, яскрава, сповнена барв, істини, історія, яка розкриває все життя народу...
Микола Гоголь
А що ви знаєте про народні пісні? Які групи пісень уже вивчали? Чи важливий цей вид народної творчості для українців?
Є люди, які професійно займаються вивченням народних пісень, збирають їх, записують, укладають і видають окремими збірочками. Вони називаються фольклористами, етнографами. Серед цих людей багато письменників, що не здається дивним: адже чия ще душа зможе так щиро захоплюватися ліризмом пісенної мелодики?
Скільки в дитинстві ввібрали життєдайної сили материнських пісень Тарас Шевченко та Іван Франко, Олександр Довженко і Василь Симоненко! Скільки зібрала й записала пісенних рядків Леся Українка з уст простих селян! І в своїй творчості всі вони уславили неповторну українську народну пісню.
«Наша пісня, наша дума не вмре, не загине» - такими пророчими виявилися слова Тараса Шевченка.
Ви вже вивчали твори Тараса Шевченка. Поміркуйте, яку роль у них відіграє народна пісня. Які поезії Кобзаря стали народними піснями?
А з якою любов’ю звучить поезія М. Рильського:
Вони в тобі, вони в мені,
В житті - до заходу від сходу,
Народу рідного пісні,
Пісні великого народу,
Кохання й битва, труд і грім...
Народу слава - слава їм!
«Українська пісня - це бездонна душа українського народу, це його слава», - писав О. Довженко.
Що саме об’єднує висловлювання Максима Рильського та Олександра Довженка? Які особливі риси народної пісні вони відзначили?
Один із найвидатніших дослідників народної творчості, зокрема української народної пісні, Іван Франко сказав про неї так: «...І серед суспільності, і в науці вони мають вироблену славу. Це одно з найцінніших наших національних надбань і один із предметів оправданої нашої гордості».
А засуджений на довічне сибірське заслання український поет Павло Грабовський підкреслював, що пісня - «се джерело, з якого на здоров’я довго ще будуть пити нащадки».
Узагальніть усі щойно наведені цитати і спробуйте зробити висновок: що ж для українства означає народна пісня?
Ви вже знаєте, що пісні бувають літературного і фольклорного походження. Зміст кожної пісні фольклорного походження дає нам підказки щодо подій, що зображуються в таких творах, їх виконавців, часу і місця дії. На цій підставі можна виділити такі жанрово-тематичні групи народнопісенної творчості:
- календарно-обрядові пісні;
- історичні пісні;
- лірично-побутові пісні;
- балади;
- коломийки
та ще багато інших.
З календарно-обрядовим циклом ви вже знайомі, історичні та баладні пісні вивчатимете пізніше, а от цього року маєте можливість відкрити для себе всю різноманітність і багатство українських суспільно-побутових ліричних пісень та коломийок.
Коментарі (0)