Войти
Закрыть

Узагальнення до розділу III. Держави Центрально-Східної Європи: трансформаційні процеси

11 Клас , Всесвітня історія 11 клас Полянський (рівень стандарту)

 

Узагальнення до розділу III

Друга світова війна мала руйнівні наслідки для країн Центрально-Східної Європи. Перебування на їхній території радянських військ узалежнило ці країни від Радянського Союзу. СРСР встановлював у країнах регіону маріонеткові режими, за допомогою яких він протистояв Заходу в ході «холодної війни». Позбавлені через протидію СРСР можливості отримати від США економічну допомогу за «планом Маршалла», народи країн Центрально-Східної Європи майже до кінця ХХ ст. були залежними від Радянського Союзу.

Комуністичні режими в Центрально-Східній Європі трималися завдяки присутності радянських військ у регіоні, економічній допомозі із СРСР і репресіям проти незгодних. За темпами зростання економіки й життєвого рівня вже з 1960-х років країни Центрально-Східної Європи помітно відставали від країн Заходу. Неефективність запровадженої радянської моделі економіки зумовила невисокий, порівняно з країнами Заходу, рівень життя населення.

Невдоволення правлінням комуністів призвело в деяких країнах Центрально-Східної Європи (НДР, Угорщина, Польща, Чехословаччина) до повстань і появи потужних демократичних рухів.

З акціями протесту робітників і студентів у Польщі влада впоралася самостійно, але демократичні зміни в Чехословаччині («Празька весна») закінчилися вторгненням у 1968 р. військ СРСР і країн ОВД та придушенням мирної революції. Радянські лідери привласнили право втручатись у внутрішні справи своїх союзників з метою захисту «цінностей соціалізму». Така політика отримала назву «доктрина Брежнєва».

Відеосюжет «"Осінь народів” у Польщі, Чехословаччині, Німеччині та Румунії» (укр.): https://youtu.be/f3_Y1bswSZw

Ослаблення комуністичного режиму в СРСР у середині 80-х років ХХ ст. і завершення «холодної війни» прискорили демократичні революції в Східній та Центральній Європі. У всіх країнах, за винятком Румунії та Югославії, відбулися «оксамитові» революції, що привели до краху комуністичних режимів у цих країнах.

Прагнення народів до відновлення суверенітету й національних держав робило подальше існування СРСР і недоцільним, і неможливим. Розпад Радянського Союзу в 1991 р. — одна з найважливіших подій ХХ ст., у результаті якої Україна й інші радянські республіки відновили свою державну незалежність.

У ХХІ ст. країни Центрально-Східної Європи доволі успішно вирішують економічні, екологічні, політичні й інші проблеми, які постають перед ними.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду