Китай
- 4-02-2022, 11:21
- 545
11 Клас , Всесвітня історія 11 клас Полянський (рівень стандарту)
§ 14. Китай
Пригадайте
- Пригадайте з курсу географії основні чинники, що визначають місце КНР у світі й Азійсько-Тихоокеанському регіоні, зокрема в міжнародному поділі праці. Охарактеризуйте спеціальні економічні зони, зовнішні економічні зв'язки Китаю, зокрема з Україною.
- Якими були наслідки революційної війни 1925-1927 рр. за об'єднання Китаю?
- Пригадайте причини протистояння між Комуністичною партією Китаю та Гоміньданом, яке призвело до громадянської війни.
- Яке значення для відсічі японським агресорам мало утворення Об'єднаного фронту гоміньданівців і комуністів?
- Який внесок зробив китайський народ у перемогу союзників у Другій світовій війні?
1. Повоєнне реформування держави. Проголошення КНР
У міжвоєнний період і під час Другої світової війни в Китаї йшла боротьба як проти японської окупації, так і між Комуністичною партією Китаю (КПК) і Гоміньданом («Народною партією»). Упродовж 1931-1945 рр. обидві політичні сили країни виступали формально єдиним фронтом проти японських загарбників. Однак після поразки Японії війна між ними поновилася. До 1949 р. Народно-визвольна армія Китаю (НВАК) — армія комуністів — зайняла більшу частину території країни. Лідер Гоміньдану Чан Кайши зі своїм урядом і залишками війська перебрався на острів Тайвань та оголосив про створення там Китайської Республіки.
Водночас у Пекіні лідер комуністів Мао Цзедун у жовтні 1949 р. проголосив Китайську Народну Республіку (КНР).
Особистості
Мао Цзедун (1893-1976) — китайський політичний лідер і теоретик маоїзму — течії в марксизмі. Засновник Комуністичної партії Китаю. Учасник Другої світової війни. Вів визвольну війну проти японської окупації, яка завершилася проголошенням Китайської Народної Республіки (КНР) і комуністичного режиму в Китаї. Багаторічний керівник Компартії та уряду КНР. Ініціатор «великого стрибка» та «культурної революції».
2. Соціально-економічні експерименти китайських комуністів. «Великий стрибок»
На початку 1950-х років китайські комуністи взялися за масштабні економічні та соціальні перетворення, копіюючи досвід СРСР. Для пропагування своїх планів і дискредитації Чан Кайши й інших націоналістів комуністи взяли під контроль усі ЗМІ. Оскільки Китай був аграрною країною, то насамперед потрібно було вирішити земельне питання. У результаті земельної реформи багатьох поміщиків знищили, а їхню землю роздали безземельним селянам. Кампанія з «придушення контрреволюції» супроводжувалася публічними стратами колишніх чиновників Гоміньдану, підприємців, співробітників західних компаній та представників інтелігенції, звинувачених у нелояльності до КПК. Усього в процесі земельної реформи загинуло від 2 до 5 млн осіб, а від 1,5 до 6 млн осіб було відправлено до «трудових таборів», де чимало з них загинуло.
Свідчення
• Ознайомтеся з висловлюваннями Мао Цзедуна. Як вони характеризують китайського лідера? Пригадайте, хто ще з тоталітарних правителів ХХ ст. висловлювався в такому ж дусі.
«Усі "крайнощі” мають революційне значення. Якщо коротко, то кожне село потребує короткочасного періоду терору... Не перегнеш — не випрямиш».
Мао Цзедун (Селянський рух у провінції Хунань // Избранные произведения. — М., 1952. — Т. 1 — С. 44)
«Під час "чистки” ми розправилися лише з декількома десятками тисяч людей. Ми... перевершили Цінь Шихуана1. Той закопав живцем 460 людей, а ми 46 тисяч, у сто разів більше. ...Ми все це визнаємо та вважаємо, що... можна зробити ще більше».
Мао Цзедун на II пленумі ЦК КПК, 1958 р. (Федоренко Н. Т. Сталин и Мао Цзедун // Новая и новейшая история. — 1992. — № 6. — С. 90)
1 Цінь Шихуан — засновник і перший імператор династії Цінь. Об'єднав розрізнені китайські держави в єдину імперію. Національний герой Китаю.
Невдовзі розпочалася суцільна колективізація села, а також кампанія з ліквідації неписьменності. Прикриваючись боротьбою з корупцією, влада відбирала майно в заможних громадян і знищувала політичних опонентів. У період терору робітники доносили на своїх керівників, дружини зрікалися чоловіків, батьки — дітей, звинувачених у ворожих щодо влади намірах. Жертвами цієї кампанії стали декілька сотень тисяч людей, ще більше було відправлено до «трудових таборів», деякі люди вчиняли самогубство.
Зовнішня політика Китаю на початку 1950-х років ознаменувалась участю в Корейській війні проти сил Організації Об'єднаних Націй на чолі із США. За три роки війни загинув майже мільйон китайських «добровольців».
Зосередивши у своїх руках усю повноту влади, КПК почала втілювати в життя перший п’ятирічний план (1953-1958). За сприяння Радянського Союзу були збудовані нові промислові підприємства, покращилося сільське господарство. Після смерті Сталіна, коли в СРСР розпочалася кампанія з викриття культу особи вождя, відносини між двома країнами різко погіршилися.
Усередині країни Мао Цзедун ініціював політичну кампанію під назвою «сто квітів»: китайці мали викривати недоліки та їхніх винуватців або тих, хто саботував накази влади. Однак сталося неочікуване: під вогонь критики потрапили КПК й особисто Мао Цзедун. Кампанія швидко завершилася й розпочалася нова з не менш романтичною назвою «тисяча кольорів» — виявлення тих, хто критикував КПК та її лідера. За час кампанії було знищено понад півмільйона осіб.
Успіхи першої п'ятирічки спонукали Мао Цзедуна запланувати в другій п'ятирічці (1958-1962) «великий стрибок». Через півтора десятка років КНР мала досягти рівня розвитку Великої Британії.
З ініціативи Мао Цзедуна в 1958 р. комуністи проголосили курс «трьох червоних знамен»: після трьох років наполегливої боротьби домогтися якісних змін у найбільших районах Китаю. Гасло кампанії: «Три роки наполегливої праці — 10 тисяч років щастя».
Усе міське й сільське населення об'єднали в «народні комуни», які мали не тільки прогодувати себе, а й забезпечити високі врожаї для держави та виробляти промислові товари, рити канали тощо. Комуни були організовані за принципом військових поселень і мали власні спільні кухні, їдальні, дитячі садки. Через місяць після ухвалення рішення про створення народних комун було офіційно повідомлено про вступ до них усіх без винятку селянських господарств. Майже 100 млн селян зігнали для риття осушувальних каналів; нікому було обробляти поля.
Однією з основних складових політики «великого стрибка» (1958-1960) стала «боротьба за сталь». Чавунною лихоманкою були охоплені не тільки міста, а й села. По всій країні нашвидкуруч споруджувалися примітивні печі, у яких переплавляли все, що містило метал, аж до металевого посуду й інших предметів домашнього вжитку. Однак чавун, виплавлений у цих печах, був низької якості.
Через два роки стало очевидно, що політика «великого стрибка» повністю провалилася: було змарновано багато тонн руди, сільськогосподарські угіддя занедбано. Як наслідок, до весни 1959 р. запаси зерна вичерпалися. У країні розпочався голод, жертвами якого стали майже 45 млн осіб.
Мао Цзедун позбувся посади голови КНР, але залишився головою Компартії Китаю. За кілька років він узяв реванш і знищив своїх опонентів у партії. Щоб відволікти увагу народу від ситуації в країні, відновились артилерійські обстріли націоналістів Гоміньдану, лунали погрози США та гучні заяви про намір «звільнити Тайвань».
Насильницька китаїзація наприкінці 1950-х років, унаслідок якої тисячі тибетців разом зі своїм духовним лідером далай-ламою перетнули індійський кордон, погіршили відносини з Індією. Оскільки СРСР підтримав у цій ситуації Індію, напруження у відносинах між Пекіном і Москвою посилилося. У 1960-х роках КНР і СРСР змагалися за політичний вплив на комуністичні партії в країнах Азії, Латинської Америки й Африки. Після збройного інциденту на радянсько-китайському кордоні відносини між найбільшими соціалістичними державами світу остаточно зіпсувалися й підтримувалися суто формально.
3. «Культурна революція»
У середині 1960-х років Мао Цзедун звинуватив інтелігенцію в обуржуазненні, у бюрократизації за радянським зразком і розпочав «велику пролетарську культурну революцію» (1966-1976). Мао Цзедун покладався на радикально налаштовану молодь: учнів шкіл, студентів, молодих партійних активістів. З них були сформовані загони хунвейбінів («червоних вартових») чисельністю до 20 млн осіб. Хунвейбіни переслідували викладачів та інтелектуалів за «недостатню відданість товаришеві Мао», «схиляння перед буржуазним Заходом» і «контрреволюційну діяльність», спалювали «недостатньо комуністичні» книжки.
Рух хунвейбінів невдовзі перетворився на полювання на людей, стали масовими тортури й убивства. Загинули мільйони людей, розпочався господарський безлад. У розпал «культурної революції» Мао Цзедун несподівано наказав армії розправитися з хунвейбінами. Він вважав, що вони виконали свою місію й потреба в них зникла. «Культурна революція» закінчилася в 1976 р. зі смертю Мао Цзедуна. Останнім її актом був арешт провідників «революції» — так званої «банди чотирьох», до якої зарахували й удову вождя.
У сучасному Китаї «культурну революцію» оцінюють як десятиліття безладу, один з похмурих періодів у новітній історії країни. Сотні тисяч, якщо не мільйони (офіційні дані відсутні), китайців, зокрема інтелігенції, були фізично й морально скалічені або знищені. Також терор украй негативно позначився на освіті й культурному житті Китаю.
Відеосюжет про китайську «культурну революцію» (укр.): https://youtu.be/V4hcRBPpTNI
• Розгляньте ілюстрації. Які асоціації викликає у Вас ототожнення зображених на плакаті дій погромників з поняттям «культура»?
Пропагандистський плакат із зображенням хунвейбіна. 1960-і роки
Спалення «неправильних» книжок під час «культурної революції». 1960-і роки
4. Культ особи Мао Цзедуна
Одним з важливих чинників «культурної революції» був культ особи Мао Цзедуна. Як і в Радянському Союзі за керівництва Сталіна, уся влада зосереджувалася в руках однієї людини. Мао Цзедун був поза критикою, багатомільйонними накладами видавалася «Червона книжечка» кишенькового формату з його висловлюваннями, яку мусили мати всі комуністи.
• Розгляньте ілюстрації. Чи правомірно, на Вашу думку, стверджувати, що авторитаризм і культ особи вождя — взаємопов'язані явища? Наведіть приклади з інших країн, які підтверджують чи спростовують таке твердження.
Плакат часів «культурної революції». 1960-і роки
Китайська молодь вивчає «Червону книжечку» Мао Цзедуна. 1960-і роки
Наближені до Мао Цзедуна партійні чиновники формували культ особи, оголосивши про появу особливої комуністичної ідеології — маоїзму. Охочих зробити собі на цьому кар'єру не бракувало: з'являлися панегірики в газетах і журналах, створювалися книжки, картини, симфонії та балети, споруджувалися численні прижиттєві пам'ятники. Зображення Мао Цзедуна були всюди: у приватних помешканнях, на робочих місцях, на площах, у скверах. Після розгрому «банди чотирьох» ажіотаж навколо Мао Цзедуна вщухнув. Нині період його керівництва оцінюється в Китаї неоднозначно. Мао Цзедуна досі вважають героєм громадянської війни та війни з японцями, сильним правителем і харизматичною особистістю. На центральній площі Пекіна встановлений мавзолей із забальзамованим тілом Мао Цзедуна, його портрет зображений на китайських банкнотах тощо. Однак ніхто не хоче повернення тих часів і порядків.
Відеосюжет «Мао Цзедун» (укр.): https://youtu.be/U1DQ3oaInpo
5. Трансформаційні процеси в Китаї на межі ХХ-ХХІ ст.
Після смерті Мао Цзедуна в Китаї розпочалися економічні реформи, які сприяли розвитку підприємництва та залученню іноземних інвестицій, підвищенню рівня життя населення, зокрема міського. Наприкінці 1980-х років у результаті внутріпартійної боротьби в КПК реформи були частково скасовані й відбулася спроба повернення до жорсткої централізованої економіки, а також обмеження демократичних свобод. Навесні 1989 р. на площі Тяньаньмень у Пекіні пройшли акції протесту китайських студентів, які підтримали в інших містах країни. На початку червня армія жорстоко придушила виступ. Загинуло понад тисячу осіб, десятки тисяч опинилися за ґратами.
Ситуація в країні погіршилася, після чого до влади повернувся популярний у народі Ден Сяопін. Він рішуче взявся за реформи, не побоявшись звинувачень щодо їхнього капіталістичного спрямування. Влада Ден Сяопіна базувалася винятково на його авторитеті й популярності в народі, адже керівних посад ні в партії, ні в державних органах влади він не обіймав.
Особистості
Ден Сяопін (1904-1997) — китайський політик і реформатор, діяч Комуністичної партії Китаю. Учасник Другої світової війни. Репресований у період «культурної революції», згодом реабілітований. Ніколи не обіймав посаду керівника країни, проте був фактичним правителем Китаю з кінця 1970-х років.
Ден Сяопін розпочав реалізацію програми «Чотири модернізації» — реформування сільського господарства, промисловості, науки й оборони.
Свідчення
• Ознайомтеся з уривком зі статті Ден Сяопіна. Чи прийнятні, на Вашу думку, його «рецепти» для застосування в будь-якій країні, що проводить реформи? Аргументуйте свою точку зору.
«Реформа на селі означає запровадження відповідальності, відмову від "харчування з одного казана” та виявлення активності селян. Чому потрібно було розпочати із села? Тому що в сільській місцевості проживає 80 % китайського населення. ...Вигляд села тепер повністю змінився, життя 90 % населення покращилося. ...Після успішного проведення реформи на селі ми переключилися на місто».
Ден Сяопін (Основные вопросы современного Китая. — М., 1988. — С. 136-137)
Наприкінці 1970-х років Китай реформував економіку й почав залучати до країни іноземний капітал, насамперед китайців, які проживали за кордоном. Ден Сяопін був прагматиком і тому обмежив вплив комуністичної ідеології на економічну політику. Саме йому належить крилатий вислів: «Байдуже, якого кольору кішка, аби вона ловила мишей».
Економічне перетворення Китаю вплинуло на всю світову економіку. У результаті ринкових реформ, заснованих на індивідуальній ініціативі та підприємництві, у Китаї стрімко скоротилися масштаби бідності й поступово зріс рівень доходів. В останнє двадцятиліття минулого століття Китай намагався поєднати централізоване планування з ринковими механізмами підвищення продуктивності праці. Ден Сяопін навіть проголосив курс на створення соціалістичної ринкової економіки.
Утілення програми Ден Сяопіна «Чотири модернізації»
Модернізація сільського господарства
- Відмирання комун;
- надання селянам самостійності в господарських питаннях;
- приватизація сільського господарства;
- реальні доходи селян подвоїлися; країна забезпечила себе основними продуктами.
Модернізація промисловості
- Скорочення централізованого планування й розподілу ресурсів, розширення господарської самостійності державних підприємств;
- зняття обмежень на зростання зарплати;
- значне збільшення кількості приватних підприємств;
- самостійність виробників у реалізації товарів і розподілі прибутків;
- вільні ціни на продукцію приватного сектора;
- залучення іноземних інвестицій, створення вільних економічних зон;
- створення спільних з іноземцями підприємств, залучення іноземних позик і пільгових кредитів від Світового банку й Міжнародного валютного фонду; вступ до Світової організації торгівлі;
- зростання експорту й збільшення валютних надходжень.
Модернізація науки й технологій
- Державне фінансування освіти й науки;
- збільшення зарплати вченим, учителям, навчання студентів за кордоном;
- відновлення шанобливого ставлення до інтелігенції;
- врахування освітнього рівня при призначенні на посади;
- запозичення, розроблення й упровадження досягнень науки та технологій.
Модернізація оборони
- Суттєве скорочення військових витрат;
- скорочення майже на дві третини китайської армії;
- часткове переведення військової промисловості на випуск мирної продукції;
- нова військова доктрина: особлива увага до технічного переоснащення; наявність ядерної зброї та балістичних ракет.
Реформи, започатковані Ден Сяопіном, були продовжені після його смерті. На початку XXI ст. державними пріоритетами Китаю залишаються: приватизація збиткових державних підприємств, удосконалення системи пенсійного забезпечення працівників, створення ефективної та доступної системи охорони здоров'я, підвищення доходів сільського населення, посилення ролі внутрішнього ринку в забезпеченні економічного зростання країни. Завдяки успішному здійсненню «Чотирьох модернізацій» китайське керівництво суттєво зміцнило економічне, оборонне, зовнішньополітичне становище країни.
Упродовж багатьох десятиліть уряд стримував народжуваність («одна родина — одна дитина»). Нині, коли рівень життя населення зріс, цю заборону знято. Згідно з прогнозом ООН, чисельність населення Китаю поступово скорочуватиметься й у середині XXI ст. становитиме 1,3 млрд осіб. Водночас зменшиться й чисельність робочої сили, адже кожен третій житель Китаю буде старший 65 років.
Наприкінці першого десятиліття ХХІ ст. Китай став другою після США економікою світу, обігнавши свого головного конкурента Японію. Китайська економіка доволі легко пережила світову економічну кризу на початку 2000-х років, вона розвивається завдяки автомобільній та сталеливарній галузям, а також розширенню експорту. Країна є найбільшим світовим покупцем залізної руди й міді, посідає друге місце за обсягами імпорту нафти. І хоча поки що Китаю далеко до США (різниця між ВВП обох країн становить майже 10 трлн дол. США), експерти припускають, що з часом Китай може обігнати США, зокрема за рівнем купівельної спроможності.
Важливим питанням внутрішньої політики Китаю залишаються відносини з автономним Гонконгом (Сянганом). Після того, як наприкінці минулого століття Велика Британія передала Гонконг Китаю, відносини між КНР і Гонконгом ґрунтувалися на принципі «одна країна, дві системи». У Гонконзі перемогла «революція парасольок» — протести проти спроб китайської влади вплинути на кандидатів на місцевих виборах. Невдовзі в Гонконзі були проведені обшуки й арешти демократичних активістів.
Нинішнє керівництво Китаю, очолюване Сі Цзіньпіном, яке прийшло до влади в 2013 р., розробило програму, що передбачає «відродження китайської нації» у два етапи: до сторіччя КПК (2021) досягти рівня «середньої заможності»; до сторіччя КНР (2049) увійти до когорти розвинених держав світу.
У 2018 р. Всекитайські збори народних представників (найвищий законодавчий орган країни) зняли обмеження терміну перебування на посаді президента, завдяки чому Сі Цзіньпін зможе обіймати цю посаду довічно.
Зовнішня політика сучасного Китаю також перебуває в стані перебудови. Лібералізація внутрішньої політики позитивно позначилася на міжнародному статусі КНР. Ще за життя Мао Цзедуна КНР замінила в ООН Тайвань, а згодом установила дипломатичні відносини з Японією та США. У XXI ст. зовнішня політика орієнтована на партнерство зі США й іншими впливовими країнами. Сучасний Китай продовжує позиціонувати себе на світовій арені як країну, що розвивається, налагоджує зв'язки з країнами Африки, Азії, Латинської Америки. Китайське керівництво розбудовує нову модель взаємодії зі Сполученими Штатами Америки. Китай владнав територіальні суперечки із сусідніми країнами (Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан і В'єтнам). Країна остаточно «вийшла з тіні» і дедалі активніше заявляє про себе в різних регіонах світу та сферах міжнародного життя.
Китай визнав незалежність України в 1991 р., а на початку наступного року держави встановили дипломатичні відносини. Між Україною та Китаєм укладено договори щодо співпраці в економічній та соціальній сферах. Крім економічних інтересів, Україна й КНР розвивають співпрацю у виробничій, науково-технічній та науково-освітній сферах. Потребує врівноваження структура двосторонньої торгівлі, адже в китайському імпорті в Україну переважають товари широкого вжитку, автомобілі, комп'ютерна та побутова техніка, тоді як Україна експортує до Китаю в основному сировину: чорні та кольорові метали, металопрокат. Перспективним є освоєння китайського ринку українськими підприємствами, які працюють у машинобудівній, суднобудівній, автомобілебудівній, авіакосмічній галузях. Налагоджений обмін студентами між українськими та китайськими університетами.
Основні події
1958-1960 рр. — «великий стрибок».
1958-1961 рр. — курс «трьох червоних знамен».
1966-1976 рр. — «культурна революція».
1979 р. — початок програми «Чотири модернізації» Ден Сяопіна.
Запитання та завдання
- 1. Охарактеризуйте внутрішню політику Компартії Китаю в перші роки після проголошення КНР.
- 2. Розкрийте сутність і наслідки реалізації курсу «трьох червоних знамен».
- 3. Якими були наміри та якими виявилися наслідки «великого стрибка» в Китаї?
- 4. Охарактеризуйте причини, особливості та наслідки «культурної революції».
- 5. Охарактеризуйте «Чотири модернізації» Ден Сяопіна та їхнє значення для країни.
- 6. Назвіть і коротко охарактеризуйте трансформаційні процеси у внутрішній та зовнішній політиці Китаю на межі ХХ-ХХІ ст.
- 7. Складіть політичний портрет Ден Сяопіна.
Коментарі (0)