Міфологія, писемність і мистецтво. Будівництво пірамід
- 26-04-2022, 23:38
- 513
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Дудар, Гук 2019
§ 7. Міфологія, писемність і мистецтво. Будівництво пірамід
Розгляньте малюнок. На ньому зображено богів Осіріса та Ісіду. Обговоріть з однокласниками свої припущення, покровителями яких явищ їх вважали.
Прочитайте уривок з міфу про Осіріса та Ісіду. Перевірте свої припущення.
Міф про Осіріса справив значний вплив на культуру інших народів. Наприклад, давній історик Геродот зазначав: «Давні греки вважали Осіріса прототипом Діоніса. Люди були вдячні богу за винайдення плуга». Згідно з легендою саме Осіріс навчив єгиптян землеробства.
Прочитайте про давньоєгипетських богів.
Розгляньте малюнок 23. На ньому зображено головних богів Давнього Єгипту. Як ви гадаєте, хто з них покровителем якої стихії був? Аргументуйте свої припущення.
Мал. 23
Писемність
Науковці, досліджуючи історію Давнього Єгипту, тривалий час не могли розшифрувати писемність, яка збереглася на стінах єгипетських храмів, гробниць і на саркофагах. Давньоєгипетський посуд, віднайдений археологами, вкритий загадковими знаками та малюнками. Такі позначки єгиптян іще в давнину називали ієрогліфами — «священним письмом». Нині відомо близько 1000 таких знаків, із них найпоширенішими є близько 700-800.
Для прикладу розглянемо зображення ієрогліфа будинок
Вертикальна риска вказує на те, що ієрогліф позначає іменник. Як ви гадаєте, яке значення цього ієрогліфа, якщо поруч із ним зображено
Грамоту єгиптяни вивчали у платних школах, які існували переважно при храмах. У них школярі вчилися не лише читати й писати, а й опановували науки. Любов до навчання прищеплювали за допомогою бамбукової палиці, керуючись тодішнім «педагогічним» принципом: «вухо хлопця — на його спині, він слухає, коли його б’ють». Деякі випускники шкіл досягали вершини чиновницької кар’єри.
Як ви вважаєте, чи можна забезпечити якісну освіту такими методами навчання?
Складність староєгипетського письма спричинила появу культу грамотності. Саме грамотність, а не військова звитяга, цінувалася в Єгипті понад усе, шлях до влади «лежав не через меч, а через перо». Окремі писці зажили слави, їх вважали напівбогами, їхню мудрість оспівували поети.
Доберіть аргументи на користь високого статусу писця у давньоєгипетському суспільстві. Яка вигода від дрібних чиновників простому люду?
Наукові знання
Прочитайте текст Визначте, у яких сферах давні єгиптяни застосовували на практиці теоретичні знання.
Запишіть у зошиті давньоєгипетськими цифрами нинішній рік. Чи зручна така система позначень?
Із незапам’ятних часів єгипетські жерці-звіздарі здійснювали астрономічні спостереження, заклавши основи прикладної астрономії. Вони знали планети Меркурій, Венеру, Марс, Юпітер і Сатурн, фіксували місячні та сонячні затемнення, навіть створили своєрідну карту зоряного неба. Рівень астрономічних знань у країні виявився достатнім для створення простого й зручного сонячного календаря.
Календарний рік у єгиптян відставав від астрономічного лише на 1/4 доби. У межах одного покоління таке розходження (10 діб на 40 років) було майже непомітним, але протягом століть новорічне свято перекочовувало по всіх сезонах року («блукаючий рік»). Добу єгиптяни ділили на 24 години, що потім стало надбанням усього людства.
Розгляньте малюнок 24. Кого з богів зображено поруч із лікарем? Поміркуйте чому.
Найбільших успіхів стародавні єгиптяни досягли в галузі медичних знань. Дослідники пояснюють це тим, що для потреб бальзамування вони здійснювали розтин тіл померлих, а тому добре розумілися на анатомії. Знання анатомії дозволило зробити геніальне відкриття: не серце, а мозок є керівним центром організму. Як повідомляв Геродот, єгипетські медики спеціалізувалися на лікуванні окремих недуг. За допомогою набору медичних інструментів вони робили складні операції, навіть здійснювали трепанацію черепа.
Староєгипетська народна медицина вплинула на розвиток античної медицини. Єгипетську рецептуру використовували в середньовічній арабській та європейській медицині. Ба більше, навіть сучасні медики успішно застосовують староєгипетську методику лікування деяких тяжких захворювань (псоріазу, екземи, раку шкіри тощо).
Будівництво пірамід
Піраміда Хеопса — єдине із семи чудес світу, яке збереглося до наших днів. Поміркуйте, чому так сталося.
Першу піраміду збудував фараон Джосер. Його 60-метрова кам’яна гробниця в Саккарі («праматір пірамід») мала східчасту форму. Найбільші піраміди спорудили для себе всесильні фараони IV династії Хуфу (Хеопс) — висотою 146,5 м, Хафра (Хефрен) — 138 м, Менкаура (Мікерин) — 66 м. За Геродотом, піраміду Хуфу і дорогу до неї від Нілу будували протягом 30 років 100 тисяч єгиптян. Поблизу гізійських пірамід (Гіза — передмістя сучасного Каїра) один із фараонів, найімовірніше Хуфу, вирубав у скелі символ царя-переможця — Великого Сфінкса.
Сфінкс поставив ученим чимало запитань: хто і коли його звів? що символізує ця істота? чому він частково зруйнований? Нещодавно група японських дослідників ехолокатором просвітила піраміди і статую. Відповідно до їхніх висновків кам’яну скелю, з якої було вибито Великого Сфінкса, оброблено раніше, ніж зведено піраміду Хеопса.
Чому вчені не можуть остаточно розгадати таємниці Великого Сфінкса?
Єгиптяни ховали своїх царів з величезними почестями, часто з людськими жертвоприношеннями. До гробниць клали дуже багато різних речей, які, за віруваннями давніх єгиптян, потрібні у потойбічному житті. Біля фараонових пірамід будували невеликі піраміди та гробниці-мастаби царські родичі й вельможі, а жерці ховали священних тварин. Відтак у Гізі поступово виріс велетенський кам’яний цвинтар, справжнє «місто мертвих».
Чимало нового про давньоєгипетський культ померлих учені дізналися на початку XX ст. У 1922 р. англійський археолог Говард Картер випадково віднайшов гробницю Тутанхамона, яка вразила світ скарбами. У гробниці були колісниця, меблі, скрині з речами, таці з харчами, бутлі з вином, моделі човнів, близько 500 статуеток богів і фараонів, прикраси, зброя, посуд. Мумія фараона лежала в кількох домовинах. Усі речі виконано з високою художньою майстерністю. Наразі вони є найціннішими експонатами Каїрського музею.
Розгляньте маску Тутанхамона. Проаналізуйте, які галузі мистецтва розвивалися у Давньому Єгипті.
Маска Тутанхамона
Порівняйте маску фараона і скульптурний портрет його матері — цариці Нефертіті.
Виконайте онлайн-вправу.
Підсумки
Єгипетська цивілізація залишила багату спадщину: частини давніх будівель, піраміди та гробниці, писемність, розвинені наукові знання. Життя Єгипту цікавило сучасників, і цей інтерес із часом лише зростав. Дослідження єгипетської цивілізації стало можливим завдяки археологам, антропологам, лінгвістам та мистецтвознавцям.
Цариця Нефертіті
Домашнє завдання
Накресліть у зошиті таблицю й заповніть її.
Культура Давнього Єгипту
Коментарі (0)