Завоювання Александра Македонського
- 28-04-2022, 01:06
- 577
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Мороз (інтегрований курс) 2019
§ 38. Завоювання Александра Македонського
1. Як Александр завоював Східне Середземномор’я?
ПРАКТИЧНА РОБОТА
У процесі опрацювання матеріалу позначте на контурній карті: 1) напрямки Східного походу Александра Македонського; 2) місця основних битв (із зазначенням дат); 3) кордони держави Александра Македонського.
Після загибелі Філіппа II влада перейшла до його сина Александра, двадцятирічного юнака. Довідавшись про це, Демосфен сказав: «На македонському престолі - хлопчисько. Це допоможе нам скинути ярмо і стати знову незалежними». Історія свідчить - щодо «хлопчиська» він помилився.
Бюст Александра Македонського (ІІ-І ст. до н. е.), Британський музей
Правління Александр розпочав з того, що розправився зі своїми ворогами та жорстоко придушив повстання грецьких держав, які хотіли позбутися влади Македонії. Грецькі поліси підтвердили рішення загальногрецького з'їзду в Коринфі і надали Александру вищу владу для ведення війни з Персією.
У 334 р. до н. е. греко-македонське військо на чолі з Александром переправилось у Малу Азію. Розгромивши персів біля річки Гранік, Александр рушив на південь уздовж Середземного моря. Він підкоряв одне за одним грецькі міста Малої Азії, обіцяючи їм цілковите визволення з перської неволі.
Заволодівши Малою Азією, Александр рушив у Сирію. Йому назустріч виступив перський цар Дарій ІІІ із величезною армією. Біля міста Ісса відбулася битва, у якій перські війська зазнали поразки. Дарій ІІІ утік з поля бою. Александр захопив у полон матір, дружину й двох доньок перського царя.
Майже всі фінікійські міста без опору підкорилися македонському царю. Лише місто Тір відмовилося впустити вороже військо. Його правителі розраховували на неприступність міста, яке було розташоване на скелястому острові, за 800 м від берега.
За допомогою флоту фінікійських міст, що йому здалися, Александр оточив Тір довкруж. Одночасно за його наказом від берега до стін міста насипали в морі дамбу. Потім за допомогою таранів, установлених на кораблях, у стінах зробили невеликий пролом. Захисники міста не одразу його помітили.
Александр разом із воїнами вдерся через пробиту стіну в місто. Запеклий бій тривав і на вулицях. Проте сили були нерівні. Греки та македоняни святкували перемогу. Місто віддали армії на пограбування. Вісім тисяч полонених захисників міста Александр наказав стратити, ще тридцять тисяч мешканців продали в рабство. (Висловіть судження. Як характеризує цей вчинок Александра?).
Александр б'ється із Дарієм ІІІ при Іссі (мозаїка Александра, Національний археологічний музей Неаполя)
Дарій III зробив спробу розпочати з Александром мирні переговори. В обмін на свою сім’ю Дарій пропонував македонському правителю всю Азію до Євфрату, величезну суму грошей та віддати за нього одну зі своїх дочок. Проте Александр відмовився від цих пропозицій, вимагаючи від перського царя здатися без будь-яких умов.
З Фінікії Александр рушив у Палестину, а потім у Єгипет. Тут македонського царя зустріли як визволителя від перського поневолення. Жерці проголосили його фараоном і богом, сином великого Амона. Александр заснував у західній частині дельти Нілу місто Александрія, яке згодом стало головним портом і другим за величиною та економічним значенням містом Єгипту.
2. У результаті яких подій впало Перське царство?
З Єгипту Александр з військом рушив углиб Перської держави, а саме у Дворіччя. Без перешкод греко-македонське військо переправилось у верхів’ях Тигру та Євфрату. Назустріч їм повільно рухалось військо перського царя. Восени 331 р. до н. е. поблизу селища Гавгамели відбулась вирішальна битва. Дарій III для бою вибрав широку рівнину, де його слони та колісниці мали простір для дій. Хоча чисельна перевага була в персів, військо Александра було значно боєздатнішим.
• Поміркуйте!
Завдяки чому військо Александра перемогло персів у битві біля селища Гавгамели?
Битва розпочалася вранці. Перські колісниці, до яких були прикріплені гострі коси, рушили на греко-македонське військо. Проте македонські лучники перестріляли багатьох візничих, а воїни швидко розступилися і пропустили колісниці між своїми рядами.
У цей час на чолі кінноти Александр пробився до центру перського війська, де був Дарій III. Хоч його оточували охоронці, перський цар так злякався, що втік з поля бою. Його воїни в центрі і на лівому фланзі не витримали натиску греко-македонського війська і так само почали тікати. Александр зі своєю кіннотою завершив розгром перської армії.
Переслідуючи ворога, переможці зайняли Вавилон, Сузи, Персеполь. Захоплена здобич була такою великою, що для її перевезення знадобилося кілька тисяч верблюдів. Александр наказав спалити палац у Персеполі, який прославляв могутність перських царів. Водночас було знищено чудові твори мистецтва. (Чому так по-варварськи вчиняв Александр? Чи можна виправдати цей вчинок?). Дарій III, який тікав від переслідувачів, був убитий своїми вельможами. Після його загибелі Александр був проголошений царем Азії.
Александр вступає у Вавилон (Шарль Лебрен)
3. Чим завершився похід македонського війська в Середню Азію та Індію?
Хоча Перське царство розпалося, не всі його землі визнавали владу завойовника. Особливо запеклий опір чинили жителі Середньої Азії. За три роки Александру вдалося підкорити лише невелику її частину.
• Обговоріть у класі!
З якими труднощами відбувався похід війська Александра в Індію та Середню Азію? Як змінилося військо Александра під час походу в Середню Азію та Індію?
Із Середньої Азії Александр у 327 р. до н. е. повів свої війська в Індію. Він мріяв дійти до «краю землі», який, за уявленнями греків, мав бути за річкою Інд. Грецькі та македонські воїни розгромили армію могутнього правителя Північної Індії Пора. Александр мав намір продовжити похід далі на схід і захопити долину річки Ганг. Але воїни, виснажені тривалими походами, тропічними дощами та хворобами, відмовились іти далі. Вони вимагали повернення на батьківщину. Так, у 326 р. до н. е. Александр завершив свій останній похід. Від початку війни з Персією пройшло 8 років.
Бій війська Александра з військами індійського правителя Пора поблизу річки Гідасп (художня реконструкція)
Повернення з Індії було дуже важким. У притоці Інду було збудовано флот, і на ньому вирушила частина армії, решта ішла вздовж берегів річки. Діставшись гирла Інду, Александр розділив армію на дві частини: флот досліджував морський шлях до Перської затоки, а сам полководець повів армію сухопутним шляхом уздовж південних морських кордонів своїх володінь.
Військо Александра кілька місяців ішло по спекотній, безводній пустелі. За цей час у його війську зникла будь-яка дисципліна, почалися епідемії. Зв’язок із флотом було втрачено; провідники заблукали, і здавалося, що військо Александра так і не досягне мети. Та нарешті, через три місяці обидві частини армії Александра дісталися Перської затоки. На честь цієї події було влаштовано бучне святкування, розваги і бенкети. Лише на початку 324 р. до н. е. він прибув у Дворіччя. Александр не захотів повертатися в Македонію і зробив своєю столицею Вавилон.
Александр Македонський відмовляється від води у пустелі (худ. Том Ловелл)
4. Якою була система управління в імперії Александра? Унаслідок греко-македонських завоювань утворилася величезна держава, яка простягалася від Балканського півострова до річки Інд. Історики називають її імперією Александра. На її території проживало багато народів, які мали різну культуру і говорили різними мовами. Майже у всіх областях держави Александра управителями були його віддані полководці.
Для укріплення своєї влади Александр у завойованих землях засновував нові міста і розміщував у них загони грецьких та македонських воїнів. Життя таких міст було організоване за грецьким зразком: будувалися театри, храми грецьким богам. Населення поповнювалося за рахунок переселенців із Греції. Багато таких міст було названо на честь македонського полководця - Александріями.
Із часом змінювалися погляди та характер Александра. Він став підозріливим і жорстоким, поводився, як спадкоємець перського царя: носив розкішне перське вбрання, вимагав, щоб полководці падали перед ним на коліна, цілували поли його одягу та поклонялись йому, як богові.
Александр мріяв поєднати народи Європи та Азії і створити єдиний народ єдиного «світового царства», правителем якого буде він сам. Мав плани переселення народів з Азії у Європу і навпаки. У майбутній «світовій державі» за цими планами повинні панувати рівність усіх громадян та їхній добробут, однакова освіта й однаковий одяг для всіх.
У Вавилоні Александр готувався до нових походів, будував величезний флот. Та цим планам не судилося збутися. Влітку 323 р. до н. е. він захворів на лихоманку й помер у віці 32 років.
5. Як і коли розпалася імперія Александра Македонського?
Після смерті Александра Македонського розпочалася тривала й запекла боротьба між полководцями та родичами царя за владу й землі величезної держави. У цій боротьбі загинули мати, дружина, маленький син Александра, чимало його сподвижників. Зрештою держава розпалася на декілька самостійних царств. Головними з них були Македонське, Єгипетське та Сирійське.
Зображення Александра Македонського на саркофазі із Сідону
Правителями нових держав стали полководці Александра. Їхня влада була спадковою і передавалася від батька до сина. Основною опорою правителів були переселенці з Македонії та Греції. З їх числа при значилися стратеги, управителі областей, судді та чиновники.
ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ
ЗНАЮ
- 1. У якому році розпочався Східний похід Александра Македонського? Які найбільші битви цього походу ви знаєте?
- 2. Які країни та народи були підкорені військом Александра Македонського і увійшли до складу його імперії?
РОЗУМІЮ
- 1. Висловіть судження, чому могутнє Перське царство не змогло протистояти війську Александра Македонського.
- 2. Яка битва Східного походу була вирішальною і призвела до падіння Перської держави? Поясніть чому.
ВМІЮ
- 1. Покажіть на карті кордони та столицю імперії Александра Македонського.
- 2. Уявіть, що ви були учасником Східного походу Александра Македонського. Опишіть як очевидець одну із його битв чи періодів цього походу. Поясніть свій вибір.
ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ
- 1. Наведіть приклади мужності, рішучості, а також жорстокості Александра Македонського. Висловіть особисте ставлення до цього історичного діяча.
- 2. На прикладі Александра Македонського поміркуйте, який вплив влада справляє на характер людини.
ЗВ’ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ
Які ви знаєте мистецькі твори (картини, скульптури, фільми, книги тощо), присвячені життю та діяльності цього історичного діяча? Чим можна пояснити таку увагу до особистості Александра Македонського?
Для допитливих!
«Із біографії Александра Македонського»
http://bit.ly/2WB6F9k
Коментарі (0)