У володіннях Габсбургів
- 22-03-2022, 23:51
- 782
8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Подаляк, Лукач, Ладиченко
§15. У ВОЛОДІННЯХ ГАБСБУРГІВ
Назвіть ключові імена та події доби Великих географічних відкриттів, пов’язані з Іспанією.
1. Іспанія під владою Габсбургів.
Наприкінці XV ст. Іспанія об’єдналася під владою Ізабелли Кастильської та Фердинанда Арагонського і перетворилася на одну з провідних країн Європи. У результаті успішних війн іспанська корона приєднала Південну Італію, а організація експедиції Колумба принесла їй величезні володіння за океаном і постійне надходження великої кількості золота й срібла. Об’єднавши країну територіально, Фердинанд та Ізабелла вирішили встановити в ній релігійну єдність. Почався наступ на іновірців - іудеїв та переможених у ході Реконкісти мусульман. В атмосфері релігійної нетерпимості католицькі фанатики безжально знищували безцінний культурний спадок арабської Іспанії.
Чому, на вашу думку, художник зобразив могутнього монарха не в пишному костюмі з атрибутами влади, а як звичайну людину, що сидить у кріслі?
Поміркуйте. Які наслідки, на вашу думку, мали для Іспанії розправи з іновірцями?
Вечелліо Тиціан. Карл V. 1548 р.
За таких умов до влади в Іспанії прийшов Карл Габсбург (1516-1556). Він був онуком Фердинанда та Ізабелли по материнській лінії і успадкував від них Іспанію, володіння в Італії та Новому Світі, а від діда з батьківського боку - німецького імператора Максиміліана I - Австрію, Нідерланди та чималу частину німецьких та чеських земель. У 1519 р. за допомогою підкупу Карл домігся свого обрання імператором. Відтепер іспанський король став імператором Карлом V. Управляти такою величезною державою і тримати під контролем її розкидані території було непросто.
XVI ст. З «Автобіографії» міністра Гаттінари
У 1519 р. довелося мені клопотатися перед курфюрстами про увінчання короля Карла імператорською короною. І сказав я їм, що імператорська влада має право претендувати на панування над цілим світом, бо так повелів сам Господь наш. Якщо імператорська влада опиниться в руках слабосильного князя, то від цього нічого, крім шкоди, не вийде. Проте зовсім іншим буде результат у разі переходу імператорського титулу до могутнього короля, основу влади якого становлять великі багаті країни. Він не тільки піклуватиметься і всіляко оберігатиме свої спадкоємні землі, але, приєднавши до них нові, так збільшить володіння імперії, що досягне світового панування.
Питання до документа. 1. Визначте головну політичну мету Карла V. 2. Чому міністру довелося вести переговори з курфюрстами? 3. Як ви розумієте слова автора про небажаність обрання імператором «слабосильного князя»?
Вечелліо Тиціан. Філіпп ІІ в обладунках. 1550-1551 рр.
Ключові державні посади зайняли нідерландські наближені Карла, що викликало роздратування іспанської знаті. Постійні війни вимагали дедалі нових коштів і вели до зростання по - датків. Якщо дворянство було від них звільнене, то безліч селян і городян зубожіли просто на очах.
Великих зусиль вимагало від Карла V протистояння зовнішнім ворогам. Головним серед них була Франція, майже з усіх боків затиснута володіннями Габсбургів. Другою серйозною небезпекою були турки, які впритул наблизилися до володінь Карла V у Центральній Європі. Імператору не вдалося створити омріяну світову католицьку імперію. Старий і зломлений невдачами, Карл V зрікся влади.
Його молодший брат Фердинанд успадкував Австрію, Чехію, частину угорських і німецьких земель, а також імператорський титул. Син Філіпп отримав Іспанію з її володіннями в Америці, більшу частину Італії та Нідерланди. Рід Габсбургів розпався на дві гілки - австрійську та іспанську.
Ще за життя батька Філіпп II (1555-1598) набув чималого політичного досвіду, управляючи Іспанією за відсутності Карла V. «Обережний король» (так за повільність у прийнятті рішень називали Філіппа сучасники) успадкував наймогутнішу державу Західної Європи.
Філіпп II чимало зробив для впорядкування законів і вдосконалення управління країною. У роки його правління головним ворогом Іспанії стала Англія. Вона прагнула проникнути в Новий Світ, але Філіпп не хотів ні з ким ділитися прибутками від своїх колоній і не давав британським торговим кораблям перетнути Атлантику. У відповідь англійські пірати грабували навантажені золотом і сріблом іспанські судна. Неоголошена морська війна між двома країнами виснажила Іспанію.
Філіпп не любив суєти великих міст і зробив столицею Іспанії маленький Мадрид, розташований у центрі країни. Але скоро й там для монарха стало надто шумно. Йому підшукали усамітнену і дуже гарну місцевість у горах поблизу Мадрида і побудували там Ескоріал. Цю світлу і строгу споруду нерідко називали «восьмим чудом світу». Вона слугувала водночас палацом, усипальницею і монастирем. Для прикрашення Ескоріалу Філіпп II зібрав величезну колекцію творів мистецтва, у тому числі шедеври Тиціана, Веронезе, Босха. Король дуже пишався своєю колекцією географічних карт і багатою бібліотекою, де зберігалася безліч безцінних старовинних рукописів.
Яке враження на вас справив вигляд Ескоріалу? Чи погоджуєтесь ви з тим, що його називали «восьмим чудом світу»?
Ескоріал. Поч. XVII ст.
Здавалось, усі плани Філіппа були приречені на поразку. Його єдиною значною перемогою стала морська битва біля мису Лепанто в 1571 р. Тут з’єднаний флот Іспанії, Венеції і папства розбив турків і призупинив їхнє просування в Середземномор’я.
2. Занепад Іспанії. Великі географічні відкриття надали Іспанії нових можливостей. Країна постачала в колонії ремісничі товари та сільськогосподарські продукти, а звідти широким потоком вивозила дорогоцінні метали та сировину. Усе це створювало умови для економічного піднесення Іспанії, де успішно розвивалося сільське господарство, у містах виникали перші мануфактури, розквітла колоніальна торгівля. Її провідним центром стала Севілья. Проте минуло всього декілька десятиліть, і картина разюче змінилася. Іспанські королі не розуміли того, що настав час застосовувати нові методи в економіці. Вони не використовували політику протекціонізму. У країні вироблялося багато овечої вовни, але з дозволу короля її вивозили за кордон: там іспанські дворяни-вівчарі продавали її дорожче, ніж на батьківщині. Для власного сукнарства сировини не вистачало, тому іспанські тканини коштували дорожче за іноземні. Місцеві мануфактури не витримували конкуренції і закривалися, а Іспанію заполонили дешеві тканини з нідерландських провінцій. Так іспанські королі самі знищили умови для розвитку вітчизняної текстильної промисловості.
Хоча з Америки надходило багато золота й срібла, гроші не вкладали у виробництво. Іспанське дворянство використовувало їх для власних потреб і розплачувалося ними за іноземні товари. З дворянських гаманців іспанські капітали перетікали в інші країни. Чимало грошей витрачалося на обслуговування королівського двору, будівництво палаців і церковних споруд. Але основні кошти поглинала боротьба з протестантами по всій Європі, яка стала головною метою іспанських монархів. Економічний занепад викликав загальне ослаблення країни. Поступово Іспанія перетворювалася на другорядну європейську державу.
Битва біля Лепанто
3. Нідерланди в складі імперії Карла V. Нідерланди (дослівно - «низові землі») розкинулись у нижній течії річок Рейну, Маасу і Шельди. Тут жили невтомні трудівники, завзята праця яких перетворила бідний край на один з найбільш квітучих та густонаселених куточків Європи.
Центральні райони країни - Брабант і Фландрія - славилися своїм сукнарством. Жителі північних земель - Голландії та Зеландії - займалися кораблебудуванням та рибальством. Населення південних провінцій постачало сільськогосподарську продукцію. На прибережних рівнинах нідерландці спорудили вітряки, через які безперервний вітер з моря віддавав частину своєї енергії млинам і насосам. У міському виробництві і в селі успішно розвивалися нові капіталістичні відносини.
Зручне географічне розташування Нідерландів сприяло розвитку міжнародної торгівлі. У країні діяла налагоджена система прекрасно обладнаних портів. 17 провінцій Нідерландів по праву вважалися найбагатшою частиною Іспанського королівства. Податки з них приносили Іспанії у 7 разів більше прибутків, ніж золото і срібло Нового Світу.
Які процеси виробництва цукру зображено на гравюрі?
Виробництво цукру. Нідерландська гравюра. XVII ст.
Карл V управляв Нідерландами через свого намісника. Король завбачливо зберіг вольності міст і представницький орган країни - Генеральні штати, надав нідерландському купецтву широкі можливості для торгівлі в Іспанії та Новому Світі. Така політика давала змогу Карлу V підтримувати в Нідерландах спокій, але наприкінці його правління ситуація почала змінюватися. Збільшення податків дедалі частіше наштовхувалося на обурення населення. Дворянство дратувало те, що іноземці відтіснили його від керівництва країною. До того ж у Нідерландах, де проживало багато протестантів (переважно кальвіністів), було введено інквізицію і почалися гоніння на єретиків. Усі ці проблеми загострилися після приходу до влади Філіппа II.
Ян Вільденс. Вигляд Антверпена. Пон. XVII ст.
4. Національно-визвольна війна в Нідерландах. Філіпп II погано знав Нідерланди і турбувався лише про те, щоб витягти з них якомога більше коштів для потреб Іспанії.
Країну охопило масове обурення. Серед невдоволених було чимало дворян, лідером яких стали принц Вільгельм Оранський, граф Егмонт і адмірал Горн. Один з придворних презирливо обізвав їх гьозами - жебраками, але ті, кому адресувалась образа, підхопили слово і використали його на свій лад. Невдовзі так з гордістю почали називати себе всі борці за незалежність Нідерландів.
Визвольний рух почався влітку 1566 р., коли по всій країні розгорнулося повстання іконоборців (противників ікон). Повстання вдалося придушити, але воно змусило владу пом’якшити закони проти єретиків. Таке рішення не влаштовувало Філіппа. Намісником провінції він зробив герцога Альбу - жорстокого фанатика, який обіцяв вогнем і мечем викоренити єресь і привести Нідерланди до повної покори своєму монарху.
Вільгельм Оранський і частина його прибічників змушені були тікати за кордон. Майно жертв кривавих розправ йшло на користь короля, в Нідерландах зростала кількість збіднілих і безробітних. Країна опинилася на межі економічної катастрофи. Спроба Альби ввести нові податки поклала край народному терпінню.
Нідерландці піднялися на партизанську боротьбу, яку підтримав принц Оранський. Навесні 1572 р., з початком загального повстання північних провінцій, він повернувся в Нідерланди і очолив визвольний рух. Голландські міста чинили іспанцям героїчний опір. Події в Нідерландах історики трактують як революцію - боротьбу проти старого феодального порядку Іспанії, або як національно-визвольну війну пригніченого народу проти іноземного володарювання.
Порівняйте портрети Вільгельма Оранського та герцога Альби. До кого з них художник ставиться приязно, а до кого - ні? Завдяки чому ми можемо зробити такі висновки?
Антоніс Мор Дасхорст. Вільгельм І Оранський
Антоніс Мор Дасхорст. Портрет герцога Альби
5. Народження Республіки Сполучених Провінцій. Після декількох років боротьби виснажені південні провінції пішли на угоду з Філіппом II. Вони погодилися повернутись під владу Іспанії за умови виводу з їхніх територій іспанських військ і збереження деяких привілеїв. На противагу півдню північні провінції стояли за продовження визвольної боротьби до переможного кінця. У 1579 р. в місті Утрехті вони домовились про об’єднання в Утрехтську унію, яка поклала початок повному розриву з Іспанією. У 1581 р. владу Філіппа II в Нідерландах було скинуто. Правителем країни збиралися зробити Вільгельма Оранського, але підступне вбивство принца зруйнувало ці плани. Посада перейшла до його сина, талановитого полководця Моріца Насауського, а вищим органом влади стали Генеральні штати. Північні провінції оголосили себе Республікою Сполучених Провінцій.
Іспанія відмовилася визнати Республіку і продовжувала воювати з нею. Сполученим Провінціям довелося досить довго відстоювати свою самостійність. Після невдалих спроб повернути владу над Нідерландами Іспанія у 1609 р. підписала з ними перемир’я на 12 років. Фактично вона визнала незалежність нової європейської країни. Одночасно перемир’я означало розкол раніше єдиних провінцій на дві частини. Південні провінції залишились у володіннях іспанського короля і згодом склали основу сучасної держави Бельгії. Тільки в 1648 р. іспанці офіційно визнали незалежність Республіки Сполучених Провінцій. На той час в економічній та військовій галузях вона стала однією з наисильніших держав Європи.
Пітер Брейгель Старший. Іспанські солдати грабують нідерландське село. 1566 р.
Де на картині зображено єзуїтів? Як жителі Нідерландів ставилися до них і чому?
Франц Гогенберг. Вигнання єзуїтів із Харлема. Гравюра. 1605 р.
Найрозвиненішою провінцією Республіки Сполучених Провінцій була Голландія, тому так невдовзі почали називати всю країну. У господарстві успішно розвивався ранній капіталізм, що сприяло утвердженню кальвінізму. Значних успіхів досягло суднобудування - країна створила найпотужніший у світі флот. Це дало змогу Голландії заснувати колонії в Африці, витіснити конкурентів з Індонезії та частково - з Індії. В Америці голландська колонія Новий Амстердам у майбутньому перетворилася на Нью-Йорк.
XVII ст. Англійський економіст Томас Мен про піднесення Голландії
Я міг би навести за взірець різні держави християнського світу, які, маючи зовсім мало власних територій, усі досягли великого багатства і могутності своєю ретельною торгівлею з іноземцями. Серед них Сполучені Провінції Нідерландів є зараз найкращим і славним взірцем.
Відколи вони скинули із себе ярмо іспанського рабства, як чудово розвинули вони свої здібності! Які великі кошти вони отримали, щоб захищати свою свободу проти могутності такого великого ворога! І чи відбулося все це завдяки їхній безперервній старанності в торгівлі? Чи не є їхні провінції складами товарів для більшості країн християнського світу, завдяки чому їхнє багатство, судноплавство, моряки, ремесла, народ, а тому й суспільні прибутки... зросли до дивовижних розмірів? Якщо ми порівняємо часи їхнього поневолення з їхнім нинішнім станом, то вони видадуться нам іншим народом...
Усьому світові дивом здасться, що така маленька країна... маючи обмаль природних багатств, їстівних припасів, лісу або інших необхідних для війни і миру припасів, попри це має все в такому надзвичайному достатку, що, крім своїх власних потреб (дуже великих), ...продає іншим державам кораблі, артилерію, снасті, зерно, порох, кулі тощо.
Питання до документа. 1. Чому автор вважає, що після звільнення від іспанського панування голландці стали іншим народом? 2. Що, на думку Мена, спричинило швидкий розвиток країни?
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
1. Чому Карл V залишався чужим для Іспанії?
2. Як відбувся розпад династії Габсбургів на дві гілки?
3. Що нового вніс у зовнішню політику Іспанії Філіпп II порівняно з Карлом V?
4. Чому нідерландські провінції вважалися найбагатшою частиною Іспанського королівства?
5. Чи існував зв’язок між кальвіністською вірою та розгортанням національно-визвольного руху в Нідерландах?
6. Які верстви нідерландського населення брали участь у національно-визвольному русі? Чим можна пояснити використання партизанських методів боротьби?
7. Чому єдині нідерландські провінції розпалися на дві частини - північ та південь?
ВИКОНАЙТЕ ЗАВДАННЯ
1. На контурній карті різними кольорами заштрихуйте ті території, які після зречення Карла V відійшли до іспанських, а які - до австрійських Габсбургів.
2. У зошитах складіть таблицю «Причини економічного занепаду Іспанії наприкінці ХVІ-ХVII ст.».
3. На карті покажіть території, де голландцям вдалося заснувати колонії.
ТВОРЧО ПОПРАЦЮЙТЕ
Попрацюйте в малих групах. Подискутуйте щодо того, чому в XVII ст. могутня Іспанія занепала, у той час як її колишня провінція Нідерланди перетворилася на одну з провідних держав у Європі. Свої спільні міркування презентуйте класу.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ ДАТИ
1556—1598 - правління Філіппа II
1566—1609 - Національно-визвольна війна в Нідерландах
Коментарі (0)