Що ми дізналися про себе і про нашу країну. Урок-узагальнення
- 26-11-2022, 16:27
- 328
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022
Урок 32. Що ми дізналися про себе і про нашу країну. Урок-узагальнення
Які витоки має демократія в Україні?
Обговорення
Як ви зрозуміли сутність демократії?
Чи доводилося вам мати справу з безпосередніми проявами демократії?
Які витоки має демократія в Україні?
Ви вже знаєте, що таке демократія. Та вона не завжди була такою, як зараз. Як і людство, демократія змінювалася та розвивалася. За часів княжої Русі-України та Гетьманщини влада належала одній особі - князеві та гетьману відповідно. Та навіть у ті далекі часи в українському суспільстві вже закладалися демократичні погляди.
У часи Русі-України важливі питання життя князівства чи міста могли вирішуватися на всенародному вічі - зборах вільних людей. Історія знає випадки, коли всенародне віче обирало київського князя або ж позбавляло його влади. Перейняла традицію спільного обговорення важливих питань і князівська верхівка. Вона збиралася на князівські з’їзди, де вирішувалися найважливіші питання - перш за все про боротьбу з ворогами.
З’їзд князів. Художник Петро Андрусів. 1977 рік
За доби українського козацтва демократичний уклад стає основою життя у мирний час. Більшість посад, включаючи найголовніші - отамана Запорозької Січі та гетьмана Війська Запорозького - були виборними. У голосуванні брали участь усі козаки. Вони не ходили на виборчі дільниці, а збиралися на великому майдані в центрі Січі. Виборці голосно вигукували ім’я того, кого хотіли бачити своїм очільником. Перемагав той, кого підтримувала найбільша кількість козаків. Йому передавали символ влади - булаву та присягали коритися гетьманові та його владі.
Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. Художниця Наталія Павлусенко
Козацька рада на Січі. З гравюри 1786 року
Найвідоміший гетьман, якого не раз обирали козаки, - Петро Конашевич-Сагайдачний. Він уславився успішними морськими та сухопутними походами. На Січі легендарною особистістю був Іван Сірко. Його козаки обирали своїм отаманом більш як десять разів.
Кошовий отаман Іван Сірко. Художниця Наталія Павлусенко
Сучасна Україна після відновлення незалежності у 1991 році була проголошена демократичною державою. Про це йдеться в Конституції та інших законах, які покликані утверджувати та захищати права і свободи людини. Серед них - право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Таке право мають громадяни, яким виповнилося 18 років.
Дітям в Україні також гарантується право створювати власні організації, аби захищати свої права і свободи. Їх називають молодіжними громадськими організаціями. Стати учасником такої організації можна з 14 років.
1. Спираючись на власні знання та користуючись матеріалами різноманітних джерел, доповніть ментальну карту ключовими складовими та словами. Поєднайте кола, щоб показати в’язки між ними.
2. Прочитайте медіатекст про Іллінську громаду. Які важливі складові життя громади вдалося поєднати в одному проєкті? Чому важливо, аби усі робили свій внесок у життя громади? Чи у вашій громаді створюють такі ж відповідальні проєкти?
Чому демократія - це не лише права, а й відповідальність?
На територію заїжджає вантажівка-самоскид, зупиняється біля одного з павільйонів і гучно висипає вантаж - різнокольорові пластикові пляшки. Працівники жваво відсортовують їх за кольорами. Після цього запускається прес і гора пластикового сміття легко перетворюється на невеликі, компактні брикети, вагою близько 20 кілограмів кожен.
Так працює комунальне підприємство «Добробут» Іллінецької міськради, що на Вінниччині, де навчилися акумулювати гроші зі сміття в інтересах громади. Іллінці - невеличке затишне місто, розташоване за 65 кілометрів від Вінниці з населенням дванадцять із половиною тисяч осіб.
У місті затвердили програму роздільного збору твердих побутових відходів, що передбачає відокремлення від загальної маси сміття пластикової пляшки і пластмаси. Для цього, окрім звичайних контейнерів для сміття, у місті встановлені спеціальні контейнери для збору пластику.
Мешканці активно включилися у процес сортування відходів, адже зрозуміли безпосередній зв’язок між сортуванням сміття і озелененням міста, - дохід від реалізації вторинного пластику спрямовується на фінансування тепличного господарства, яке вирощує саджанці квітів, що прикрашають міські вулиці, парки та сквери. Завдяки цьому міська влада не лише не витрачає кошти на озеленення, а й створила нові робочі місця.
3. Прочитайте наведені дописи у соціальній мережі. Знайдіть на карті, де знаходяться ці місця. Підготуйте власний допис про визначні або цікаві місця України або вашої громади. Якщо ви маєте сторінку в соціальних мережах - розмістіть цей допис на своїй сторінці. Поширте дописи своїх однокласників та однокласниць.
Привіт із села Парутине в Миколаївській області. Я пишаюся тим, що живу на місці, де сотні років тому жили давні греки! Із самого дитинства я люблю ходити довкола цих давніх руїн. Вони приваблюють мене своєю вишуканістю. Як би я хотіла подорожувати у часі!
Львів - моє рідне місто. Його заснував середньовічний князь для свого сина - Лева. У різні періоди історії він належав кільком країнам та імперіям, тому в ньому багата культура та спадщина. Люблю милуватися його вулицями та краєвидами!
Чекаю кожного у Львові!
4. Із запропонованих варіантів оберіть один та виконайте проєкт відповідно до плану.
- 1. Створіть хмару ідей з теми.
- 2. Чому ця тема важлива для вашої громади чи країни?
- 3. Поставте 3-5 запитань до цієї теми. Обговоріть відповіді у класі.
- 4. Що цікавого з цієї теми ви би могли розповісти? Виберіть кілька фактів, користуючись підручником чи пошуком в інтернеті.
- 5. Підсумуйте ваше дослідження. Розділіть матеріал між учасниками групи.
- 6. Презентуйте свої проєкти іншим групам.
Варіант 1. «Україна - демократична держава».
Варіант 2. «Наш історико-етнографічний регіон на мапі України в минулому й тепер».
Варіант 3. «Ми творимо майбутнє нашого регіону».
Коментарі (0)