Войти
Закрыть

Практичне заняття. Русь-Україна від літописних антів до Святослава

7 Клас , Історія України 7 клас Дрібниця 2020

 

§ 6. Практичне заняття. Русь-Україна від літописних антів до Святослава

1. Заповніть за зразком таблицю про розселення східних слов’ян на теренах України. Використовуючи назви річок, міст, сучасних областей України, запишіть інформацію про розселення полян, деревлян, сіверян, волинян (дулібів), тиверців, уличів, білих хорватів.

2. У зошиті або за допомогою графічної програми на комп’ютері намалюйте шкалу часу, яка б включала Велике переселення народів, вождівство антів, легендарне заснування Києва, час існування східнослов’янських племінних союзів, хронологічні рамки та важливі події правління Олега, Ігоря, Ольги, Святослава. Визначте, які події збігаються в часі.

3. Уявіть себе журналістом/журналісткою. Використовуючи подані історичні джерела й ілюстрації, напишіть коротке есе (не більше ніж 20 речень) на тему «Заняття, побут, одяг і традиції східних слов’ян у джерелах».

Свідчать документи

Прокопій Кесарійський про державу, культуру, вірування, звичаї та побут східних слов’ян (VI ст. н. е.)

Ці народи, склавини й анти, не підлягають одній людині, а з давніх-давен живуть у демократії; тому про все, що для них корисне чи шкідливе, вони міркують спільно. [...] Єдиного бога, громовержця, визнають вони владикою всього світу і в жертву йому приносять биків і всякого роду священних тварин. [...] Поклоняються також рікам і німфам, і іншим божествам, і всім їм приносять жертви; під час цих жертвоприношень ворожать.

Живуть вони в убогих хатинах, далеко розташованих одна від одної, і часто міняють місця проживання. Вирушаючи на війну, багато хто з них іде на ворога піший, тримаючи в руках невеликий щит і дротики; панцерів вони не носять; деякі виходять у бій без хітона і без трибонія (без верхнього і спіднього одягу), в самих коротких штанах, і б’ються в шароварах, що закривають лише частину тіла.

Псевдо-Маврикій про культуру східних слов’ян (VI ст. н. е.)

Племена склавинів і антів живуть укупі, і життя їх однакове: вони живуть вільно і не дають нікому поневолити себе або підкорити. [...] Тих, хто перебуває в них у полоні, вони не держать у рабстві безстроково, подібно до інших народів, а обмежують їх рабство певним строком, після чого відпускають їх, якщо вони хочуть, за деяку винагороду в їх землю, або ж дозволяють їм оселитися з ними, але вже як вільним людям і друзям. [...]

Є в них і безліч усяких плодів, складених купами, і найбільше — проса.

Одяг східних слов’ян (реконструкція Зінаїди Васіної)

Напівземлянка слов’ян (сучасна реконструкція)

[...] У них нема спільної влади, вони завжди ворогують одні з одними і в бою не знають правильного строю, але намагаються битися в бойовому порядку, і так само не люблять показуватися на рівних, відкритих звідусіль місцях.

4. Складіть історичний портрет княгині Ольги або князя Святослава (скористайтеся пам’яткою «Як скласти історичний портрет», вміщеною на інтернет-ресурсі до підручника).

5. Перегляньте відео, зняте в Музеї історії зброї у м. Запоріжжі і дайте відповіді на запитання.

  • 1. Визначте, у яких країнах використовували зброю, що була в руських воїнів.
  • 2. Який вид зброї став символом влади в Україні та в деяких інших країнах?
  • 3. Де розміщувався центр виготовлення «мечів каролінгського типу»? Звідки походить ця назва?
  • 4. Як були озброєні знатні воїни, а як — селяни?
  • 5. Яка зброя була у князя Святослава і його дружинників?

Відео «Булава» (тривалість 03 хв 11 с)

Відео «Каролінгський меч» (тривалість 02 хв 49 с)

https://cutt.ly/9odbtrg

Відео «Обушок» (тривалість 02 хв 59 с)

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Історія України 7 клас Дрібниця 2020", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду