Осип Турянський. Знайомство здалеку і зблизька
- 29-11-2022, 23:17
- 291
11 Клас , Українська література 11 клас Фасоля (рівень стандарту)
ОСИП ТУРЯНСЬКИЙ
22 лютого 1880 — 28 березня 1933
Поет мусить пройти найглибше пекло буття й найвищі небесні вершини людського щастя.
Тоді його слово буде хвилювати.
Осип Туринський
Критики називали його працю геніальною, просто-таки дивовижним явищем на ниві людської культури...
Роман Федорів, письменник
Осип Туринський — яскравий представник українського модернізму XX ст., талановитий прозаїк, перекладач, поет, філософ, критик, науковець і журналіст. Письменник утвердив в українській літературі класичний експресіонізм (повість «Поза межами болю»). Його творчість широко відома не лише в Україні, а й за кордоном.
Знайомство здалеку і зблизька
Сторінки життєпису. Осип Васильович Туринський народився 22 лютого 1880 р. в селі Оглядів на Львівщині, у родині теслі. Був найстаршим з-поміж вісьмох дітей.
Отримав перші знання в сільського вчителя, з його ж підтримки вступив до Львівської української гімназії. Аби навчатися і трохи допомагати родині, що тяжко бідувала, заробляв репетиторством.
Навчався на філософському факультеті у Віденському університеті, який закінчив у 1907 р., здобувши ступінь доктора філософії. Вільно володів іноземними мовами: німецькою, англійською, угорською, польською, грецькою й латиною.
1908 р. став дебютним для Турянського як письменника: в альманасі віденської «Січі» вийшли друком новели «Курка», «Ей, коб мене були вчили», «Де сонце?».
Із 1910 р. Осип Туринський розпочав свою педагогічну діяльність учителем української мови та літератури в Перемишлянській гімназії. Тоді ж узяв шлюб із донькою депутата Віденського парламенту Стефанією. Їхній син Мирослав згодом став відомим в Україні та США шахістом.
Восени 1914 р. Осипа Турянського мобілізували до австрійської армії. Він потрапляє на фронт, до Сербії. За рік опинився в сербському полоні, перебував у таборі для інтернованих на італійському острові Ельба. Про своє життя в полоні написав повість-поему «Поза межами болю» (1917).
Повернувшись до Австрії, викладав право у Віденському університеті, займався в Галичині видавничою та педагогічною діяльністю. Від 1923 р. Осип Васильович працював директором Яворівської, Дрогобицької, Рогатинської гімназій, викладав німецьку, французьку мови, латину.
Помер письменник 28 березня 1933 р. Похований на Личаківському цвинтарі у Львові.
Запитання і завдання
- 1. Скористайтеся інформацією, що «схована» в QR-коді. Що вас зацікавило в біографії О. Турянського? Які риси вдачі письменника вам імпонують?
- 2. Що вам відомо про один із найстаріших та найбільших університетів Європи — Віденський університет, у якому навчався О. Турянський? Хто ще з українських митців здобував там освіту? Який вплив мало навчання в цьому закладі на формування світогляду майбутнього письменника?
Читацькі діалоги
- З уроків української і зарубіжної літератури 10 класу вам уже відомі характерні ознаки експресіонізму. Дійсність експресіоністи зображують у зіткненні протилежностей.
- Осип Турянський одним із перших порушив питання життя і смерті в річищі філософії екзистенціалізму. Утвердив класичний експресіонізм в українській літературі. Для його творів характерними були такі ознаки цього модерністського художнього напряму: гіпертрофована емоційність, ірраціональність, тяжіння до абстракцій, використання символів, гіпербол, гротеску, фрагментарність, естетизація потворного, різноманітні ефекти.
- У процесі ознайомлення із творчістю цього митця прослідкуйте за виявленням ознак експресіонізму в повісті «Поза межами болю».
Коментарі (0)