Українська література 8 клас Коваленко
- 4-01-2023, 16:48
- 378
Вступ, або Як зрозуміти магію художнього слова
Усна народна творчість: збережена мудрість народу
Усна народна творчість: збережена мудрість народу
Про що розповідають українські історичні пісні
Народні співці — кобзарі, бандуристи, лірники
Я — читач, або Перевіряємо себе. Усна народна творчість: збережена мудрість народу
Світло української поезії
Разом зі своїм народом — на віки: Тарас Григорович Шевченко (1814—1861)
Сила в слові: Леся Українка (1871—1913)
Мужність інтелектуального опору: з української поезії ХХ століття
Ліричне послання Володимира Сосюри (1898—1965)
Тепло поетичного слова Василя Голобородька (Народився 1945 р.)
Тихі чесні кроки Володимира Підпалого (1936—1973)
Я — читач, або перевіряємо себе. Світло української поезії
Надія національної драми
Талант, подарований Україні: Іван Карпенко-Карий (1845—1907)
Я — читач, або перевіряємо себе. Надія національної драми
Сила української прози
Назустріч європейській літературі: Михайло Коцюбинський (1864—1913)
Серце віддав Україні: Олександр Довженко (1894—1956)
Письменниця, яка дарує дітям радість: Ніна Бічуя (народилася 1937 р.)
Залишитися особистістю: Володимир Дрозд (1939—2003)
Як приборкати своїх драконів: Юрій Винничук (Народився 1952 р.)
Я — читач, або перевіряємо себе. Сила української прози
Свято українського гумору
Веселки творчості Валентина Чемериса (народився 1936 р.)
Я — читач, або перевіряємо себе. Свято українського гумору
Переднє слово до допитливих читачів
Опитування в багатьох країнах світу засвідчують зменшення уваги молоді до читання. Доводиться констатувати прикрий факт, що людина, яка не читає, не може повноцінно розвиватися й мислити, а суспільство приречене на постійне відставання від цивілізованих народів. Якщо хочемо йти в ногу зі світом, багато читаймо! Пам'ятаймо: «Люди, які читають книги, завжди будуть вести за собою людей, які дивляться телебачення». Тому кожен із вас має зробити вибір сам.
Зрозуміло, що шлях до «професійного читача» тривалий і непростий. Але чим більше ви докладатимете зусиль, опановуючи мистецтво пізнання художнього твору, тим більше вражатимуть результати — зростатиме ваш інтелектуальний розвиток, ви долучатиметеся до скарбниці світової художньої думки, отримуватимете незрівнянну естетичну насолоду від художнього твору та розвиватимете мистецький смак. Дружнім наставником у процесі виховання культури читання вам завжди буде підручник української літератури. За попередні роки навчання ви вже багато дізналися цікавого, опанували основи аналізу художнього твору. Але процес пізнання безкінечний, тому ми продовжимо відкривати разом нові таємниці мистецтва слова. Маємо надію, що ви навчатиметесь із задоволенням.
У цій навчальній книжці ви працюватимете з вже відомими вам рубриками.
Рубрика «Поміркуйте над прочитаним» пропонує систему запитань, відповідаючи на які, ви глибше зрозумієте художній твір. Не бійтеся бути оригінальними у відповідях! Не поспішайте спертися на авторитетну, але чужу думку. Сучасний японський письменник Харукі Муракамі писав із цього приводу: «Найважливіше — не те велике, до чого додумалося багато людей, а те маленьке, до чого дійшов ти сам». Стосовно розуміння літературного твору це означає, що кожен із вас повинен скласти про художній твір свою думку, адже скільки читачів, стільки і його інтерпретацій.
Візьміть до уваги, що в рубриці «Запитання та завдання» завдання, надруковані зеленим кольором, ви можете виконувати за бажанням.
Рубрики «Ваші літературні проекти», «Ви — творча особистість», «Література в колі мистецтв» виводитимуть вас за рамки вивченого художнього твору; ви розширите уявлення про письменника, збагатитеся новими знаннями, відкриватимете цілісність і гармонійність навколишнього світу. Пам'ятайте, що завдання цих рубрик ви теж можете обирати за бажанням і погоджувати терміни їх виконання з учителем. Не забувайте представляти результати своєї роботи всім, кого ви поважаєте.
У цьому році підручник пропонує вам також нові рубрики. Перша — «Історичні координати» — допоможе зорієнтуватися в часі, коли жив і творив письменник, адже на його долю, становлення світогляду, формування художнього стилю тощо впливають обставини й оточення.
Рубрику «Коли твір прочитано...» ви можете опрацювати після завершення роботи над художнім текстом, але вивчати цей матеріал не обов'язково, якщо не бажаєте підпасти під вплив інтерпретацій автора підручника чи науковців. У зв'язку з цим проведемо невелику історичну аналогію. Англійський поет Джон Кітс недолюблював Ісаака Ньютона, бо той пояснив причину появи на небі веселки, знищивши зачарування цим явищем і таємничість. Ми ж прагнемо, щоб кожен художній текст заграв у вашій уяві всіма кольорами райдуги, але якщо вам потрібна консультація, то підручник стане вам у пригоді.
І, нарешті, рубрика «Читаємо із задоволенням» пропонує книжки, які подарують вам насолоду від зустрічі з новими письменниками та їхніми творами. Організуйте в класі марафон «Ні дня без читання», беріть участь у конкурсах на кращого читача, обмінюйтеся враженнями й думками, радьте одне одному інші художні тексти!
РАДІСНОГО І ТВОРЧОГО ЧИТАННЯ КОЖНОМУ З ВАС!
Коментарі (0)