Літературний авангард
- 5-12-2022, 09:21
- 320
11 Клас , Українська література 11 клас Авраменко (рівень стандарту)
ЛІТЕРАТУРНИЙ АВАНГАРД
Спостереження
1. Розгляньте репродукції картин і виконайте завдання.
О. Богомазов. Правка пилок. 1926 р.
О. Екстер. Три жіночі фігури. 1910 р.
А. Петрицький. Ескіз костюмів до вистави «Футболіст». 1929 р.
А. Якими з означень — сміливі, нетрадиційні, дивні, смішні, нецікаві, оригінальні, яскраві, холодні, теплі, прогресивні, кричущі — ви охарактеризували б подані репродукції картин? Доберіть свої характеристики, якщо, на вашу думку, немає відповідних означень серед перелічених.
Б. Поміркуйте, чому О. Богомазова називають «українським Пікассо».
В. Що означає слово авангард?
2. Законспектуйте матеріал про літературний авангард.
Теорія літератури
АВАНГАРД. ФУТУРИЗМ
Український літературний авангард виник як різка реакція на традиційні напрями в літературі.
Авангард (фр. avant — спереду й garde — передовий загін) — літературний напрям, що характеризується радикальним новаторством і схильністю до експериментів. Головна мета — очищення шляху для нового, що має прийти в мистецтво.
Авангардисти заперечували та викривали через висміювання й пародіювання застарілі ідеї та форми, постійно експериментували, оновлюючи погляди на світ і мистецькі засоби. Однак часто створення зовсім нового залишалося недосяжним через свою утопічність.
Авангардизм виявився в різних модерних течіях — в абстракціонізмі, дадаїзмі, конструктивізмі, кубізмі, сюрреалізмі, футуризмі.
Футуризм (фр. futurum — майбутнє) — авангардний напрям, що заперечував класичну спадщину, намагаючись зруйнувати всі традиції та прийоми старого мистецтва,створюючи новий стиль.
Футуризм — це мистецтво, яке відображає епоху технічного прогресу. Його спрямування можна визначити трьома м: місто, машина, маса.
Основними ознаками футуризму є:
- урбаністичні мотиви — зображення міста як головного місця подій, естетика машинної індустрії;
- культ надлюдини, яка змінює світ за допомогою техніки;
- епатажність (поведінка, що порушує загальноприйняті норми та правила);
- прагнення створити мистецтво майбутнього.
Футуристи «випускали слова на волю» (М. Семенко), звільняли вірш від збігу фраз і віршованого рядка, легко творили нові слова, уводили в поезію дисонанси, що мало передавати ритм нової доби.
Засновником футуризму вважають італійського письменника Ф. Т. Марінетті, який 1909 р. своїм «Маніфестом футуристів» закликав знищувати панівні мистецькі форми ХІХ ст. й культивувати «телеграфний стиль». Футуризм яскраво проявився в російській поезії, зокрема у творчості В. Маяковського, В. Хлєбникова й Б. Ліфшиця. В українській літературі футуризм започаткував М. Семенко. До найпомітніших представників цього літературного руху належать О. Влизько та Ґео Шкурупій.
Український авангард в образотворчому мистецтві представлений творчістю О. Архипенка, О. Богомазова, Д. Бурлюка, О. Екстер, В. Єрмилова, А. Петрицького, В. Татліна та ін.
Довідка
Давид Бурлюк (1882-1967) — український художник-футурист, поет, теоретик мистецтва. Народився на Харківщині. Після революційних подій 1917 р. виїхав до Японії, а згодом до США, де й провів решту життя. Починав як імпресіоніст, але потім став одним з основоположників футуризму.
Цікавився українською поезією, особливо творами П. Тичини та М. Семенка, пишався кровним спорідненням з Україною.
2007 р. на лондонських торгах аукціонного будинку «Sotheby's» було встановлено рекорд: картину Д. Бурлюка продали за $ 650 000.
Д. Бурлюк. Прихід весни та літа. 1914 р.
3. Прочитайте життєпис М. Семенка й перекажіть його.
Коментарі (0)