Ліна Костенко. Знайомство здалеку і зблизька
- 30-11-2022, 10:12
- 276
11 Клас , Українська література 11 клас Фасоля (рівень стандарту)
ЛІНА КОСТЕНКО
19 березня 1930
Віддай людині крихітку себе. За це душа наповнюється світлом...
Ліна Костенко
...Ми — змінні величини, вона — постійна. Це щастя, що в Україні є така поетеса — безмежно талановита, світового рівня, якій підвладні всі стилі, всі жанри, всі форми...
Борис Олійник
Письменниця, поетеса-шістдесятниця, лауреатка Державної премії ім. Тараса Шевченка (1987), премії Антоновичів (1989).
Знайомство здалеку і зблизька
Сторінки життєпису. Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 р. в містечку Ржищів, неподалік Києва, у родині вчителів.
Батько поетеси — Василь Костенко — був красивим і шляхетним, знав 12 мов, які опанував самостійно, викладав у школі переважну більшість предметів. Він зацікавив доньку українською історією та культурою, фольклором і літературою. У 1936 р. його було репресовано й засуджено до 10 років концтаборів.
Мати Ліни Костенко — Зінаїда Юхимівна — талановита викладачка хімії, прищепила доньці любов до природи, української пісні, до мінливого й багатобарвного світу.
Шкільне навчання майбутньої поетеси розпочалось у київській школі № 100, далі Ліна Костенко вчилася в ЗОШ № 123.
У повоєнні роки Ліна Костенко відвідувала літературну студію при Спілці письменників України, якою опікувався Андрій Малишко. У 1946 р. в журналі «Дніпро» було надруковано її перші вірші про війну, що супроводжувалися розлогим аналізом Л. Первомайського.
Після закінчення школи Ліна Костенко вступає до Київського педагогічного інституту ім. М. Горького (тепер педагогічний університет ім. М. Драгоманова). Дівчина із задоволенням відвідувала літературну студію журналу «Дніпро», відкриті заходи у Спілці письменників. У 1952 р. вона вступає до Московського літературного інституту ім. М. Горького.
Там вона зустріла своє кохання — польського літератора Єжи-Яна Пахльовського. Однак вона не могла вийти заміж за іноземця.
У 1956 р. Ліна Костенко захистила дипломну роботу — збірку «Проміння землі». Того ж року народила дочку — Оксану Пахльовську, нині відому українську письменницю та дослідницю культурології. Попри сильне кохання й болісні роздуми про розлуку з батьком своєї первістки поетеса не могла зрадити Батьківщину, а тому Єжи-Ян мав повернутися до Польщі.
Фото початку 60-х років
Починаючи з 1961 р., Ліну Костенко піддавали критиці за «аполітичність», безідейність, надмірне вживання християнської лексики, звинувачували у зраді соціалізму, марксистсько-ленінської ідеології.
У 1963 р. Ліна Костенко познайомилася з Василем Цвіркуновим, директором Київської кіностудії ім. О. Довженка. У їхній родині народився син Василь. Вони багато подорожували. Такі мандрівки знаходили свій відгук у душі поетеси, але ж друкувати її твори жодне видавництво не зважувалося. Поетеса не хотіла миритися з обмеженнями, заборонами і, починаючи з 1968 р., працювала «у шухляду». Але її вірші публікували журнали в Чехословаччині, газети в Польщі. Твори Ліни Костенко виходили в «самвидаві». Лише з 1977 р. вона почала публікуватися в Україні.
Після Чорнобильської катастрофи Ліна Костенко чи не єдина з усіх українських письменників майже щороку протягом 20 літ їздила в зону відчуження.
У 1994 р. поетеса отримала престижну Премію Франческа Петрарки за книжку «Інкрустації», видану італійською мовою.
У 1998 р. Ліну Костенко нагороджено медаллю Святого Володимира, а в 2000 р. вона отримує Міжнародну літературно-мистецьку премію ім. Олени Теліги.
Ліна Костенко та її онука Ярослава-Франческа Барб’єрі. Фото із сімейного архіву
У січні 2011 р. відома поетеса вирушила в тур-презентацію Україною свого першого роману «Записки українського самашедшого».
Твори Ліни Костенко перекладено англійською, польською, білоруською, естонською, італійською, німецькою, словацькою, французькою, російською мовами. Сама ж поетеса є авторкою перекладів чеської та польської поезії.
Запитання і завдання
- 1. Скористайтеся інформацією, що «схована» в QR-коді. Чим приваблива для вас постать Ліни Костенко? Які риси її вдачі вам імпонують найбільше? Чому?
- 2. Які родинні цінності ввібрала в себе майбутня поетеса? Як позначилися вони на її характері, світогляді?
- 3. Як поетеса виявляла свою громадянську позицію? Підготуйте колективну (індивідуальну) доповідь (презентацію) «Ліна Костенко — громадянка-патріотка».
- 4. Підготуйте повідомлення «Цікаві факти з життя Ліни Костенко» та презентуйте його однокласникам й однокласницям.
- 5. Розгляньте портрет Ліни Костенко у виконанні народного художника України, майстра психологічного портрета Володимира Слєпченка. Якою побачив митець відому поетесу? Поясніть, чому саме таку техніку зображення він обрав. Поділіться враженнями з однокласниками й однокласницями, за бажанням створіть галерею художніх фото та портретів Ліни Костенко.
Володимир Слєпченко. Портрет Ліни Костенко
Коментарі (0)